Polska po 1989 roku

04.03.2019

Oświęcim chce wybudować most na Sole przy Muzeum Auschwitz

Most dla pieszych, który połączy brzegi rzeki Soły w okolicy Muzeum Auschwitz, chce wybudować miasto Oświęcim. Magistrat ogłosił już przetarg na wykonanie przeprawy. Jej otwarcie planowane jest na 2021 r. – podała rzecznik władz miasta Katarzyna Kwiecień.

„Inwestycja jest planowana na lata 2019-2021. Szacowany koszt wynosi 23 mln zł. Z funduszy europejskich pozyskaliśmy na ten cel 6 mln zł. Jesteśmy przygotowani do aplikowania także o inne fundusze zewnętrzne, w tym o środki norweskie” – powiedziała Kwiecień.

Termin składania ofert upływa 19 marca.

Projektant mostu Jarosław Kozakiewicz zaplanował, że przeprawa o długości ponad 280 m, w centralnej części będzie posiadała rodzaj płaszczyzny skręconej wokół własnej osi o 180 st. Przez środek tego skręcenia przejdzie 10-m korytarz.

Most ma ułatwić turystom zwiedzającym Muzeum Auschwitz przejście na drugą, bliższą centrum Oświęcimia stronę rzeki, gdzie w ub.r. powstał Parku Pojednania Narodów. „Będzie to symboliczne przejście od historii, przez pamięć w kierunku życia, edukacji i przyszłości” – powiedziała Kwiecień.

Przeprawa jest częścią programu Oświęcimska Przestrzeń Spotkań, która jest pomysłem na stworzenie naturalnego pomostu pomiędzy byłym niemieckim obozem Auschwitz, który rokrocznie odwiedza ok. 2 mln osób, a współczesnym miastem z bogatą, ponad 800-letnią historią.

W ub.r. zakończyła się budowa Parku Pojednania Narodów, który również jest częścią Oświęcimskiej Przestrzeni Spotkań. Zajął on powierzchnię 14 ha. Na jego obrzeżach powstały trzy place, które w zamierzeniach projektantów, ułatwią spotkania turystów i mieszkańców Oświęcimia. Powstały m.in. też nowe ścieżki spacerowe. Koszt budowy parku wyniósł 4 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel z funduszy UE 2,25 mln zł. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL