Holokaust

15.02.2019

P. Soloch: wygląda na to, że zgrzyt na linii Polska-Izrael został zażegnany oświadczeniem Azari

Wygląda na to, że zgrzyt na linii Polska-Izrael został zażegnany, oświadczenie ambasador Izraela Anny Azari wskazuje, że słowa, które miał powiedzieć w Warszawie premier Benjamin Netanjahu nie padły - powiedział w piątek szef BBN Paweł Soloch w radiu ZET.

"Jerusalem Post" podał w czwartek wieczorem, że podczas pobytu w Warszawie Benjamin Netanjahu powiedział, że Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście. W wiadomości skierowanej do dyrektora Departamentu Spraw Zagranicznych KPRM Marka Korowajczyka informację tę zdementowała ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

Soloch był pytany w radiu ZET, czy mamy poważny zgrzyt na linii z Izraelem. "Wygląda, że został on zażegnany, oświadczenie pani ambasador wskazuje, że słowa, które miał powiedzieć premier Netanjahu nie padły. Reakcja strony polskiej była stanowcza - zarówno premiera jak i prezydenta" - powiedział Soloch.

Podkreślił, że to izraelskie media podały informację o słowach, które miał wypowiedzieć w Warszawie premier Izraela. "I ta sprawa została bardzo szybko wyjaśniona" - dodał Soloch. Podkreślił, że zgrzyt nie może przysłaniać rezultatów całej konferencji bliskowschodniej w Warszawie.

Jak mówił podobnie szybka była reakcja "we wcześniejszym bardzo niemądrym oświadczeniu (amerykańskiej) dziennikarki i była natychmiastowa reakcja Światowego Kongresu Żydów".

Dziennikarka amerykańskiej telewizji MSNBC Andrea Mitchell przeprosiła w czwartek za swą wypowiedź, że powstanie w getcie warszawskim było skierowane przeciwko "polskiemu i nazistowskiemu reżimowi". Sformułowanie to określiła jako "niefortunną nieścisłość".

Soloch dodał, że chciałby wierzyć, że wypowiedź dziennikarski "jest to tylko ignorancja, a nie zła wola". "Ja bym najbardziej podejrzewał mieszankę złej woli i ignorancji. Nasza reakcja zawsze w takich sytuacjach musi być bardzo zdecydowana i jednoznaczna, po drugie pokazuje, ile pracy mamy jeszcze do wykonania" - powiedział Soloch w internetowej części rozmowy.(PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ mark/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL