Europa i świat po II wojnie światowej

15.05.2014 aktualizacja 14.07.2016

Palestyńczycy obchodzą 66. rocznicę Nakby

Palestyńczycy na ziemiach Autonomii Palestyńskiej i w Strefie Gazy obchodzą w czwartek dzień "katastrofy" (Nakba), jak nazywają utworzenie Izraela w 1948 r., które zapoczątkowało wielki palestyński exodus z ziem zajętych przez nowe państwo.

W południe w Ramallah i na Zachodnim Brzegu Jordanu uruchomiono na 66 sekund syreny. Tysiące Palestyńczyków wzięły udział w demonstracjach i marszach upamiętniających exodus około 760 tys. rodaków z terenów Palestyny, które stały się państwem Izrael, gdzie pozostało ich jedynie 160 tys.

"W 66. rocznicę Nakby mamy nadzieję, że w tym roku nadejdzie koniec naszego długiego cierpienia" - oznajmił w nadanym w środę wieczorem przemówieniu prezydent Mahmud Abbas, który sam też był uchodźcą.

"Pora położyć kres najdłuższej w historii współczesnej okupacji i pora, by liderzy Izraela zrozumieli, że nie ma innej ojczyzny dla Palestyńczyków jak Palestyna" - powiedział Abbas.

Palestyński negocjator Saeb Erekat ze swojej strony odrzucił żądanie izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, by Palestyńczycy uznali Izrael jako "państwo ludu żydowskiego" i by "zaprzeczyli istnieniu palestyńskiego narodu i okropności, jakich doznał on w 1948 roku".

"Ten dzień w 1948 roku oznacza przymusowe wygnanie ponad 750 tys. Palestyńczyków z ich domów i ich ziemi. Niektórzy padli ofiarą brutalnych masakr, wielu uciekło w obawie o swoje życie. Małej liczbie udało się pozostać tam, gdzie powstał Izrael" - przypomniał Erekat w artykule w izraelskim dzienniku "Haarec".

"Palestyna uznaje prawo Izraela do istnienia od 1988 roku" - podkreślił w odniesieniu do "deklaracji niepodległości" Organizacji Wyzwolenia Palestyny.

"Nie domagamy się, by hebrajski nie był językiem oficjalnym, czy żydowskie święta świętami oficjalnymi. Nie do nas należy określanie charakteru Izraela. Ale nie pozwolimy, by choć jeden Palestyńczyk był przedstawiany jako imigrant lub intruz na swojej własnej ziemi" - zaznaczył Erekat.

"Koncepcja państwa wyłącznie żydowskiego pociąga za sobą z konieczności zanegowanie Nakby. Mówi nam: +Tutaj jest nasza ziemia. Jesteście tu nielegalnie, czasowo, przez pomyłkę+" - tłumaczy główny palestyński negocjator. (PAP)

klm/ ro/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL