Auschwitz

20.05.2014 aktualizacja 14.07.2016

„Pamiętajcie!” - wystawa w 70. rocznicę zagłady Żydów z Węgier

Auschwitz - transport Żydów z Wegier. 1944 r. Fot. PAP/EPA Auschwitz - transport Żydów z Wegier. 1944 r. Fot. PAP/EPA

Fotografie Żydów deportowanych latem 1944 r. z Węgier do niemieckiego obozu Auschwitz, które wykonali esesmani, a także należące do ofiar przedmioty codziennego użytku można zobaczyć na wystawie otwartej w Muzeum Auschwitz – poinformowała placówka.

Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum podkreślił, że fotografie pochodzą z tzw. Albumu Auschwitz. Jest to zbiór zdjęć dokumentujący poszczególne etapy zagłady w obozie Auschwitz II-Birkenau, począwszy od wyjścia deportowanych po przyjeździe z wagonów na obozową rampę, poprzez selekcję i oczekiwanie na śmierć w lasku nieopodal komór gazowych. Są także fotografie tych nielicznych Żydów, którym Niemcy pozwolili żyć kierując ich do obozu. Cykl wieńczą zdjęcia mienia zagrabionego zgładzonym.

Jak dodał Sawicki dzięki badaniom historyków udało się zidentyfikować niektóre z osób na fotografiach. Większość jednak pozostaje niestety bezimienna.

Do Auschwitz deportowanych zostało ok. 430 tys. węgierskich Żydów. Główna faza deportacji rozpoczęła się 14 maja i trwała do 9 lipca 1944 r. Bezpośrednio po przyjeździe do obozu w komorach gazowych życie straciło 325–330 tys. osób.

Na ekspozycji zaprezentowane zostały także przedmioty codziennego użytku odebrane ofiarom, m.in. walizki, szczotki do ubrań, opakowania z napisami w języku węgierskim czy fragment modlitewnika.

Wystawę dopełniają relacje świadków, w tym Agnes Havas, która wspomina m.in. przyjazd do obozu. „Jechaliśmy 3 dni. W wagonie jechało 70-80 osób. (…) Na rampę w Brzezince przywieziono nas w nocy. Pamiętam, że z prawej i lewej strony rampy widać było ogień. Ja nie wiedziałam nic o istnieniu obozu koncentracyjnego. Miałam siostrę bliźniaczkę. W czasie selekcji specjalnie nas wydzielono. Ojca i babcię zabrano do innej grupy. Później dowiedziałam się, że ta grupa poszła do komory gazowej” – wspomina.

Autorka scenariusza wystawy Teresa Zbrzeska, podkreśla, że po 70. latach, jakie upłynęły od tragicznych wydarzeń, przywoływana jest pamięć o ofiarach. „Chcemy, aby pamiętano o nich nie tylko poprzez umieszczanie informacji w opracowaniach historyków, ale także w zwykłym ludzkim wymiarze, tak jak wspomina się bliskich w rocznicę śmierci. Nie opisujemy wydarzeń, lecz oddajemy głos świadkom tamtego czasu” — powiedziała.

Wystawę „Pamiętajcie!” obejrzeć można do 15 czerwca, z wyjątkiem poniedziałków, w godzinach od 10 do 18 w sali wystaw czasowych w bloku 12 na terenie byłego obozu Auschwitz I.

Do Auschwitz deportowanych zostało ok. 430 tys. węgierskich Żydów. Główna faza deportacji rozpoczęła się 14 maja i trwała do 9 lipca 1944 r. Bezpośrednio po przyjeździe do obozu w komorach gazowych życie straciło 325–330 tys. osób.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. (PAP)

szf/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL