Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów apeluje do rodzin zaginionych na Pomorzu Zachodnim żołnierzy 1. Armii WP o oddawanie materiału genetycznego. „Dzięki temu uda nam się zidentyfikować szczątki 6 osób, które zostały znalezione w okolicach Siekierek” - powiedział PAP dr Andrzej Ossowski.
„Pojawia się szansa identyfikacji szczątków 6 żołnierzy, które zostały znalezione w maju br. podczas nielegalnej eksploracji. Jesteśmy w stanie ustalić z jakiej jednostki byli; wiemy, że w tym czasie zaginęło i poległo ok. 400 żołnierzy” - powiedział PAP genetyk z Bazy dr Andrzej Ossowski.
„Z prowadzonych badań historycznych wynika, że do dzisiaj wielu żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, którzy walczyli na terenie Pomorza Zachodniego podczas II wojny światowej jest zaginionych i nie wiadomo gdzie dokładnie zostali pochowani. Na cmentarzu żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego w Starach Łysogórkach koło Siekierek duża część nazwisk, została umieszczone na tablicach honorowo, co oznacza, że ciał nie odnaleziono” - wyjaśnił Ossowski.
Jak zaznaczył prowadzone wcześniej w pasie natarcia na Berlin badania historyczne wskazują, że „do dziś zaginionych i poległych jest ok. 1 tys. kolejnych żołnierzy”.
„Zwracamy się z apelem do rodzin żołnierzy wojska polskiego zaginionych na Pomorzu Zachodnim podczas walk w 1945 r. o zgłaszanie się do Bazy i oddawanie materiału genetycznego. Tylko dzięki tworzeniu baz profili genetycznych uda się zidentyfikować zaginionych i przywrócić ich pamięć” - podkreślił genetyk.
W maju br. Prokuratura Rejonowa w Gryfinie wszczęła śledztwo ws. ograbienia zwłok żołnierzy poległych w okolicach Siekierek w czasie II wojny światowej. Szczątki znajdowały się w nieznanej wcześniej i nieoznaczonej mogile, znajdującej się nad brzegiem Odry, gdzie 1945 r. trwały ciężkie walki między siłami niemieckimi a 1 Armią Wojska Polskiego. Po kilku dniach ciężkich walk obrona niemiecka została złamana i droga do Berlina została otwarta. W cztery kwietniowe dni zginęło przy forsowaniu Odry około 2 tys. polskich żołnierzy.
Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie powstała w 2012 r. To wspólny projekt Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Instytutu Pamięci Narodowej. Prowadzi ona identyfikację genetyczną ofiar zbrodni komunistycznych ekshumowanych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie oraz ofiar zbrodni systemów totalitarnych z lat 1939-1953 ekshumowanych w Białymstoku. Równolegle na szeroką skalę gromadzony jest porównawczy materiał genetyczny krewnych ofiar Obławy Augustowskiej.
Baza zgromadziła do tej pory materiał ze szczątków prawie 800 ofiar, a w przypadku 300 z nich uzyskano wiarygodne profile genetyczne. Przechowuje także stanowiące materiał porównawczy próbki DNA od prawie 1500 osób krewnych ofiar. Do tej pory udało się zidentyfikować około 70 ofiar, w tym m.in. Hieronima Dekutowskiego "Zaporę", Danutę Siedzikównę "Inkę" i Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę". (PAP)
autor: Marta Zabłocka
edytor: Jakub Pilarek
mzb/ jbp/