Polska po 1989 roku

03.07.2018

Pierwsza dama uhonorowała młodych miłośników historii

Warszawa, 11.12.2017. Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Fot. PAP/M. Kmieciński Warszawa, 11.12.2017. Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Fot. PAP/M. Kmieciński

Agata Kornhauser-Duda spotkała się we wtorek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie z finalistami II Olimpiady Historii Polski na Ukrainie - poinformowano na stronie prezydenta. Pierwsza dama podczas spotkania zwróciła uwagę na fundamentalne znaczenie edukacji historycznej.

Kornhauser-Duda uhonorowała finalistów II Olimpiady Historii Polski na Ukrainie, zorganizowanej przez Fundację Wolność i Demokracja we współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym.

W rywalizacji uczestniczyło dwustu uczniów, natomiast siedmiu finalistów otrzymało indeks na jedną z polskich uczelni państwowych. Jak czytamy na stronie prezydenta, zostali oni dostrzeżeni przez pierwszą damę "dzięki swojej pracowitości, zainteresowaniom i niewątpliwym talentom".

Zwracając się do nagrodzonych po ceremonii wręczenia nagród i dyplomów Kornhauser-Duda podkreśliła, że wraz z prezydentem Andrzejem Dudą są przekonani, "że edukacja polska jest inwestycją we wzmacnianie polskiej mniejszości i jej prestiżu w krajach zamieszkania, a także oddziałuje na kreowanie pozytywnego wizerunku Polski i Polaków za granicą". "Cieszy fakt, że wy, którzy urodziliście się poza granicami Polski, przystąpiliście do olimpiady o jej historii" - dodała pierwsza dama.

W olimpiadzie wzięła udział młodzież polskiego pochodzenia, mieszkająca za naszą wschodnią granicą. "A to znaczy, że kraj waszych przodków jest wam bliski, i że Polskę macie w sercach" - zwróciła się do młodzieży. Z kolei organizatorom konkursu podziękowała "za wysiłek realizacji tak cennego przedsięwzięcia, ale także za popularyzację polskiej historii na Ukrainie".

Podczas spotkania pierwsza dama zapewniała również o trosce, jaką para prezydencka wyraża względem rodaków, żyjących poza granicami kraju. Zwróciła również uwagę na fundamentalne znaczenie edukacji historycznej dla wychowania dzieci i młodzieży w duchu patriotyzmu. Dodała także, że dla pary prezydenckiej edukacja narodowa poza krajem ma priorytetowe znaczenie, o czym świadczyć mają "częste wizyty w polskich szkołach i punktach konsultacyjnych na całym świecie".

Pierwsza dama mówiła również o budowaniu dobrych relacji polsko-ukraińskich, czego elementem miała być zorganizowana olimpiada.(PAP)

autorka: Nadia Senkowska

nak/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL