Polska po 1989 roku

07.06.2013 aktualizacja 14.07.2016

PiS chce ustanowienia 2014 Rokiem Czynu Niepodległościowego

PiS złożyło w piątek w Sejmie projekt uchwały w sprawie ustanowienia roku 2014 Rokiem Czynu Niepodległościowego. W ten sposób miałaby zostać uczczona setna rocznica wymarszu I Kompanii Kadrowej pod dowództwem Józefa Piłsudskiego 6 sierpnia 1914 roku.

"W naszym projekcie uchwały podkreślamy wielonurtowość działań, czynów, ugrupowań politycznych oraz działań dyplomatycznych, które doprowadziły do sukcesu, do tego, że Polska wybiła się na niepodległość" - podkreślił podczas konferencji prasowej w Sejmie szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Z kolei prezes zarządu głównego Związku Piłsudczyków Jan Kasprzyk uważa, że "6 sierpnia 1914 to jest data, którą należy przywrócić świadomości narodu". "Przez lata była wymazywana z kart historii. Stulecie jest doskonałym momentem, żeby tę datę przypomnieć" - powiedział Kasprzyk.

W projekcie uchwały znajduje się stwierdzenie, że wymarsz Pierwszej Kadrowej jest "symbolem walki Polaków o niezawisłość w różnych formacjach i na wielu frontach".

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd wszystkim żołnierzom formacji militarnych obozu niepodległościowego oraz uczestnikom organizacji politycznych, którzy wspierając walkę zbrojną lub działając metodami dyplomatycznymi, pracowali na rzecz niepodległości ojczyzny. Szczególnie przypomina ważne dla polskiej historii postaci: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Wincentego Witosa i Ignacego Daszyńskiego, którzy rozmaitymi drogami przewodzili dążeniom do wolnej Polski" - brzmi fragment projektu uchwały.

Rok Czynu Niepodległościowego ma być uczczony również przez inicjatywy kulturalne, naukowe i edukacyjne.

Uczestnicy piątkowej konferencji poinformowali, że zawiązał się społeczny komitet na rzecz obchodów Roku Czynu Niepodległościowego. W jego skład wchodzi wiele stowarzyszeń i organizacji m.in. Związek Piłsudczyków i Komitet Katyński.

Józef Piłsudski 2 sierpnia 2014 r. uzyskał zgodę austriackich władz wojskowych na mobilizację oddziałów strzeleckich. Wówczas także poinformowano go, że po wybuchu wojny rosyjsko-austriackiej polskie formacje mają działać na kierunku Miechów - Jędrzejów - Kielce.

3 sierpnia 1914 r. w krakowskich Oleandrach zorganizowana została I Kompania Kadrowa. Liczący 144 żołnierzy oddział składał się ze słuchaczy szkół oficerskich Strzelca i Polskich Drużyn Strzeleckich - organizacji mających wykształcić kadry przyszłego Wojska Polskiego. Pierwsza Kadrowa była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej.

Na krótko przed świtem 6 sierpnia 1914 r. I Kompania Kadrowa wyruszyła z krakowskich Oleandrów w kierunku granicy Królestwa Polskiego. Na jej czele stał wyznaczony przez Piłsudskiego por. Tadeusz Kasprzycki - oficer Związku Strzeleckiego.

12 sierpnia wkroczyła do Kielc. Zdaniem historyków, choć militarnie był to epizod, wydarzenie to miało ogromne znaczenie polityczne - było demonstracją woli walki o niepodległą Polskę.

16 sierpnia 1914 r. w Krakowie utworzony został przez wszystkie galicyjskie ugrupowania polityczne Naczelny Komitet Narodowy, będący "najwyższą instancją w zakresie wojskowej, skarbowej i politycznej organizacji zbrojnych sił polskich".

Pod patronatem Naczelnego Komitetu Narodowego zaczęto tworzyć Legiony Polskie. I Kompania Kadrowa stała się zalążkiem 1 pułku piechoty, który następnie rozrósł się do I Brygady Legionów Polskich. Legiony swoim wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 r. (PAP)

tgo/ mok/ jra/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL