Polskie Państwo Podziemne

14.06.2019

Plac w Paryżu otrzyma imię Jana Karskiego

Jan Karski, 2000 r. Fot. PAP-T. Gzell Jan Karski, 2000 r. Fot. PAP-T. Gzell

Uroczystość nadania jednemu z placów imienia Jana Karskiego, słynnego kuriera i emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego, odbędzie się w poniedziałek w Paryżu. Rada miasta podjęła decyzję w tej sprawie jeszcze w 2015 r.

Merostwo stolicy Francji w komunikacie zapowiadającym uroczystość nazywa Karskiego „uczestnikiem polskiego ruchu oporu, który dostarczył wielu informacji o eksterminacji Żydów w Polsce”.

W nadaniu placowi imienia Jana Karskiego weźmie udział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Mer Paryża Anne Hidalgo reprezentować będzie jeden z jej zastępców Patrick Klugman. Oczekiwana jest też mer X okręgu (dzielnicy) Paryża Alexandra Cordebard i inni stołeczni radni.

Do stolicy Francji przyjedzie również z tej okazji prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego, Ewa Junczyk-Ziomecka, która podkreśliła w komunikacie, że „Paryż zajmował ważne miejsce w wojennych wspomnieniach polskiego emisariusza”.

Plac Jana Karskiego, dotychczas bezimienny, znajduje się u zbiegu ulic Cail i Louis Blanc. dotychczas bezimienny, to kwadratowy obszar położony na wiadukcie nad torami prowadzącymi do Dworca Wschodniego. Pobliskie budynki mają numery krzyżujących się tam ulic Cail i Louis Blanc. Na placu znajduje się zielony skwer, na którym, chronione przed ruchem samochodowym, bawią się dzieci.

Przed uroczystością mer Paryża przyjmie prezydenta Warszawy z okazji dwudziestolecia paktu przyjaźni między obu miastami i dziesięciolecia paryskiego Festiwalu Chopina. Przy tej okazji podpiszą oni nowy pakt przyjaźni i współpracy.

Z Paryża Ludwik Lewin (PAP)

llew/ az/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL