Powstanie Warszawskie

02.08.2018

Placówki dyplomatyczne w Polsce oddały hołd ofiarom Powstania Warszawskiego

Źródło: US Embassy Warsaw Źródło: US Embassy Warsaw

W środę w 74. rocznicę Powstania Warszawskiego, ambasady m.in.: USA, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Francji, Węgier, Irlandii, Austrii i Szwecji w Polsce, oddały hołd ofiarom i uczestnikom Powstania Warszawskiego.

Hołd ofiarom Powstania Warszawskiego oddała m.in. ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce. "Dziś jest 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Nasi Marines @USMC oddali hołd Powstańcom przy Pomniku Małego Powstańca. Pamiętamy. #PW1944" - czytamy na oficjalnym profilu ambasady USA w Polsce na Twitterze.

"Dziś 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Wczoraj Ambasador Szwecji Stefan Gullgren wziął udział w Uroczystym Apelu Poległych i złożył wieniec przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego" - napisała w środę Ambasada Szwecji w Warszawie.

Ambasada Austrii w Polsce udostępniła za pomocą Facebooka film upamiętniający Powstanie Warszawskie, przypominając datę jego rozpoczęcia. "1 sierpnia, 17:00. Godzina W. 74 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego" - możemy przeczytać na profilu ambasady.

Ambasada Ukrainy w Polsce także przypomniała na Twitterze, że "74 lata temu, 1 sierpnia o 17:00 Polacy stanęli do walki z niemieckim okupantem". "Pamiętajmy" - podkreśla ukraińska ambasada.

"1 sierpnia w godzinę +W+ (17.00) Polacy oddają cześć uczestnikom Powstania Warszawskiego" - przypomniała ukraińska ambasada na Twitterze. "Miasto zatrzymuje się. Minutą ciszy mieszkańcy Warszawy oddają hołd poległym i ocalałym powstańcom" - dodała ukraińska ambasada.

Również ambasada Francji złożyła hołd uczestnikom i ofiarom Powstania Warszawskiego. Na Facebooku francuskiej ambasady zamieszczono wpis: "Pan Mathieu Carmona, chargé d’affaires Ambasady Francji, uczestniczył 31 lipca w Warszawie w uroczystym Apelu Poległych na Placu Krasińskich w obecności Prezydenta RP, Prezydent Warszawy oraz licznych przedstawicieli polskich władz. 1 sierpnia wziął udział w uroczystościach na cześć Armii Krajowej oraz polskiego ruchu oporu."

Z kolei ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Jonathan Knott, oddał hołd bohaterom Powstania Warszawskiego, składając tradycyjny wieniec maków przy pomniku Armii Krajowej i Państwa Podziemnego w Warszawie. Poinformowała o tym ambasada na Twitterze.

"Pamiętamy o Powstaniu Warszawskim i jego bohaterach!" - to z kolei wpis Ambasady Węgier w Polsce zamieszczony na jej oficjalnym profilu facebookowym.

"Dziś 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Oddaliśmy hołd bohaterskim powstańcom, składając wieniec pod Pomnikiem Armii Krajowej w Warszawie #Pamiętamy #PW1944 PowstanieWarszawskie" - napisała na Twitterze Ambasada Irlandii w Polsce.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone. (PAP)

dka/ kub/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL