Wojna polsko-bolszewicka

03.11.2016

Płock: "Marcelinki" na Narodowe Święto Niepodległości

Podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Płocku (Mazowieckie) rozdanych zostanie 1,5 tys. „Marcelinek” - ciasteczek w kształcie kapelusza Marceliny Rościszewskiej, nauczycielki odznaczonej przez marszałka Józefa Piłsudskiego Krzyżem Walecznych.

"Marcelinki" upiekli uczniowie i nauczyciele z płockiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr 7, w którym kształci się młodzież niepełnosprawna. To akcja zapoczątkowana w 2013 r., której towarzyszy zbiórka pieniędzy na renowację i porządkowanie zapomnianych mogił poległych w walce o niepodległość Polski. Zebrane w tym roku fundusze zostaną przeznaczone na odnowienie "Bratniej Mogiły", kopca upamiętniającego poległych w sierpniu 1920 r. podczas obrony Płocka przed armią bolszewicką - jedną z organizatorek cywilnej obrony miasta była wówczas właśnie Marcelina Rościszewska (1875-1949), pedagog i działaczka społeczna.

"Ciasteczka upiekliśmy ponownie wspólnymi siłami. W ich przygotowanie zaangażowali się i uczniowie, i nauczyciele. Ciasteczek jest w sumie 1500. Specjalnie udekorowane i zapakowane będą rozdawane w trakcie obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Chcemy podtrzymywać tę tradycję" – powiedziała PAP Sylwia Kaczkowska, dyrektor płockiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr 7.

W trakcie dwudniowej - 18 i 19 sierpnia 1920 r - obrony Płocka przed armią bolszewicką Marcelina Rościszewska, jako przewodnicząca Służby Narodowej Kobiet Polskich, zorganizowała i prowadziła w swej szkole szpital polowy i punkt żywieniowy. Jej uczennice były sanitariuszkami.

"Marcelinki" będą rozdawane na płockim Starym Rynku 6 listopada podczas "Podwieczorku patriotycznego", czyli wspólnego śpiewania przez mieszkańców miasta pieśni patriotycznych, a także 11 listopada, już w trakcie głównych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Akcję wspierać będą płoccy harcerze. Poprzednio, dzięki uzyskanym środkom, zorganizowali oni m.in. porządkowanie cmentarza Orląt Lwowskich.

W trakcie dwudniowej - 18 i 19 sierpnia 1920 r - obrony Płocka przed armią bolszewicką Marcelina Rościszewska, jako przewodnicząca Służby Narodowej Kobiet Polskich, zorganizowała i prowadziła w swej szkole szpital polowy i punkt żywieniowy. Jej uczennice były sanitariuszkami.

W kwietniu 1921 r. wizytując Płock marszałek Józef Piłsudski odznaczył miasto Krzyżem Walecznych. Odznaczeni zostali również m.in. harcerze: 14-letni Józef Kaczmarski i 12-letni Tadeusz Jeziorowski, a także pośmiertnie 14-letni Antolek Gradowski. Wśród uhonorowanych była również Rościszewska.

Ulubionym nakryciem głowy Marceliny Rościszewskiej był charakterystyczny kapelusz z dużym rondem. Nawiązaniem do tego historycznego kapelusza są właśnie płockie ciasteczka „Marcelinki”.

Rościszewska pochodziła z rodziny powstańców styczniowych. Kształciła się m.in. w Instytucie Maryjnym Panien Szlacheckich w Białymstoku, a następnie we Francji: w Instytucie Panien Polskich Hotelu Lambert w Paryżu i na tamtejszej Sorbonie. Od 1908 r. prowadziła żeńską, siedmioklasową Szkołą Udziałową w Płocku. W 1920 r. placówkę przekazano na własność państwa. Szkoła, którą Rościszewska kierowała do emerytury w 1933 r., stała się wtedy żeńskim gimnazjum.

W 1935 r. Rościszewska przeniosła się do syna do Krakowa. Zmarła w 1949 r. i została pochowana została na Cmentarzu Rakowickim. (PAP)

mb/pat

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL