PO chce, by tematem piątkowej informacji bieżącej w Sejmie stała się działalność organizacji skrajnie prawicowych oraz sposób, w jaki postępowały z nimi do tej pory obecne władze. Wniosek w tej sprawie trafił w środę wieczorem do marszałka Sejmu - dowiedziała się PAP w klubie PO.
Jedną taką informację - na temat "osób, stowarzyszeń i ugrupowań, co do których może zachodzić podejrzenie propagowania totalitarnych ustrojów państwa oraz nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość" ma przedstawić posłom w czwartek szef MSWiA Joachim Brudziński. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpił w poniedziałek do marszałka Sejmu klub PiS.
Platforma chce jednak dodatkowej informacji szefa MSWiA oraz ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, która miałaby dotyczyć głównie skrajnej prawicy, odwołującej się do symboli nazistowskich i zostać zaprezentowana w piątek, kiedy to - jak wynika z harmonogramu obrad Sejmu - zaplanowano punkt "informacja bieżąca", będący jednym ze stałych elementów porządku każdej sesji Sejmu.
Sekretarz klubu PO Zbigniew Konwiński powiedział w środę wieczorem PAP, że podczas obecnego posiedzenia Sejmu, które rozpoczyna się w czwartek o godz. 10, to właśnie klubowi Platformy przysługuje prawo do zaproponowania tematu "informacji bieżącej". "Co jakiś czas każdemu klubowi przysługuje informacja bieżąca i teraz jest nasza kolej. To do nas należy decyzja, jaki będzie temat informacji bieżącej" - wyjaśnił Konwiński.
Zgodnie z regulaminem Sejmu klubowi oraz grupie co najmniej 15 posłów przysługuje prawo złożenia wniosku o przedstawienie na posiedzeniu Sejmu przez członka Rady Ministrów informacji bieżącej, jednak to Prezydium Sejmu, po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów, ustala, która ze zgłoszonych propozycji informacji zostaje uwzględniona i rozpatrzona na najbliższym posiedzeniu Sejmu.
Większość w Prezydium Sejmu (tworzy go marszałek i wicemarszałkowie) ma Prawo i Sprawiedliwość. Konwiński jest jednak zdania, że PiS nie zablokuje inicjatywy jego klubu. "Nie zdarzyło się to jeszcze do tej pory. To jest nasza informacja bieżąca i to my mamy prawo wyboru tematu" - zaznaczył poseł PO. Wnioski PiS i PO o informację na temat działalności ugrupowań skrajnych to reakcja na ubiegłotygodniowy reportaż "Superwizjera" TVN24. Ujawniono w nim wyniki dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. Stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". Na nagraniach ukrytą kamerą pokazano m.in. obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera zorganizowane w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego.
W programie pokazano też rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i "ołtarzyk" ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona. Widać też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów "za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę" i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.
Lider PO Grzegorz Schetyna, zapowiadając w poniedziałek w Katowicach wniosek Platformy mówił, iż, żąda "pełnej informacji ze strony ministra spraw wewnętrznych i ministra sprawiedliwości, jaka przez dwa lata była aktywność wszystkich – służb, ale także prokuratury" w związku z istnieniem w Polsce skrajnej prawicy. "W jaki sposób nadzorowano, sprawdzano, monitorowano te organizacje" – dodał lider PO.
Według Schetyny za rządów PiS w kancelarii premiera oraz MSWiA rozwiązano komórki, które zajmowały się monitorowaniem tego typu ugrupowań. Zarzucił też rządowi bezczynność po "ekscesach" zaistniałych np. podczas listopadowego Marszu Niepodległości w Warszawie. "To wszystko kwestia aktywności prokuratury i tak naprawdę próby stawania po stronie przestępstwa i hańby. Widzieliśmy to przez ostatnie tygodnie, miesiące. Nie było reakcji żadnej ze strony polityków PiS, ze strony prokuratury, prokuratora Ziobry, ze strony ministrów - wcześniej (Mariusza) Błaszczaka, teraz (Joachima) Brudzińskiego" – mówił Schetyna.(PAP)
autor: Marta Rawicz
mkr/ rud/