Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak odprawił w bazylice Świętego Jana na Lateranie w Rzymie mszę dla uczestników narodowej pielgrzymki. W kazaniu apelował o dialog, jedność i zgodę, które mimo różnic poglądów muszą prowadzić do dobra wspólnego narodu.
Czterodniowa narodowa pielgrzymka Polaków, zorganizowana przez Konferencję Episkopatu Polski w Roku Świętym, jest dziękczynieniem za lipcową wizytę papieża Franciszka w Polsce i za 1050 lat chrześcijaństwa w naszym kraju. Do Rzymu przybyło kilka tysięcy Polaków, kilkudziesięciu biskupów i ponad 250 kapłanów.
Podczas piątkowej mszy w kazaniu w bazylice na Lateranie, która jest katedrą biskupa Rzymu, a przez wieki była główną siedzibą papiestwa, prymas mówił, że to właśnie tam dotarły z ziem polskich pierwsze wieści o tym, że "książę Polan Mieszko został ochrzczony".
"Tutaj też ów pierwszy historyczny władca Polski, przed swą śmiercią pod koniec X wieku, swoistym testamentem, znanym w historii pod nazwą +Dagome iudex+, ofiarował swe gnieźnieńskie państwo w duchową opiekę Stolicy Apostolskiej" - przypomniał abp Polak. Dodał, że w ten właśnie sposób Mieszko "zadzierzgnął szczególną więź z Piotrową Stolicą w Rzymie".
"Obchodząc 1050. rocznicę tego wydarzenia, i my, pielgrzymi - jak kiedyś Mieszko I - skierowaliśmy z wdzięcznością nasze kroki właśnie tutaj, do Rzymu. Przybyliśmy razem, aby dziękować zwłaszcza za to, że nasze tegoroczne jubileuszowe uroczystości przeżywaliśmy w szczególnej przecież łączności ze Stolicą Apostolską" - mówił.
Metropolita gnieźnieński przypomniał, że Jan Paweł II prosił Polaków o to, aby całe to duchowe dziedzictwo przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością.
Przywołał także słowa Franciszka, który rocznicę chrztu Polski uznał za "wydarzenie jedności narodowej". Zdaniem prymasa papież wskazał w ten sposób Polakom, że "jedność i zgoda, pomimo istniejącej w społeczeństwie różnorodności poglądów, jest pewną drogą do osiągnięcia dobra wspólnego całego narodu polskiego".
Prymas abp Wojciech Polak wystosował do rodaków apel, powtarzając słowa świętego Pawła: "usiłujcie, siostry i bracia, zachować między sobą jedność Ducha dzięki więzi, jaką jest pokój". "Wezwanie do jedności płynie z nadziei i wiary. Wyrasta z naszego chrześcijańskiego powołania" - oświadczył.
Abp Polak wystosował do rodaków apel, powtarzając słowa świętego Pawła: "usiłujcie, siostry i bracia, zachować między sobą jedność Ducha dzięki więzi, jaką jest pokój".
"Wezwanie do jedności płynie z nadziei i wiary. Wyrasta z naszego chrześcijańskiego powołania" - oświadczył.
"Bóg - powiedział - nikogo nie wyklucza i nie wyłącza", "nikogo nie klasyfikuje i nie pozostawia na marginesie", "nikogo nie ocenia i nie pozbawia udziału w Jego Boskim życiu".
"Pan wzywa nas, Pan nas prosi – mówił prymas - byśmy nie zamykali się na dialog i na spotkanie, byśmy dostrzegali wszystkie wartościowe i pozytywne rzeczy głoszone również przez tych, którzy nie myślą tak jak my lub zajmują inne stanowiska".
Bóg prosi - wskazywał - "abyśmy potrafili odkryć, że stanowimy dar jedni dla drugich i w ten tylko sposób możemy wszyscy budować wspólny dom, dokonywać razem wielu dobrych rzeczy, troszczyć się o naszą wspólną pomyślność i przyszłość, o dobro wspólne wszystkich Polaków".
Mówiąc o korzystaniu z duchowego dziedzictwa, abp Polak podkreślał, że nie należy "brodzić w ciemnościach, ale cierpliwie odwoływać się do tego", co się otrzymało.
"I nie chodzi tutaj wcale o to, byśmy z tęsknotą czy nostalgią usiłowali wracać do przeszłości. Nie chodzi o to, byśmy byli więźniami czasów, które są za nami. Chodzi o to, abyśmy bogaci przeszłością nie usiłowali jej się wyprzeć czy też ją zanegować, podcinając korzenie, z których wyrastamy" - wyjaśnił.
Położył nacisk na to, że podczas mszy na Jasnej Górze w lipcu papież Franciszek przestrzegał Polaków przed tym, by jubileusz chrztu Polski nie pozostał jedynie kolejną datą w kronikach historii, i zachęcał do wewnętrznej przemiany.
Kazanie zakończyła modlitwa: „Prośmy Zbawiciela, przez wstawiennictwo świętych Wojciecha i Stanisława, przez wstawiennictwo świętego Jana Pawła II, abyśmy mocni tym, co otrzymaliśmy w chrzcie świętym, potrafili budować naszą przyszłość wierni Chrystusowi, Ewangelii, Kościołowi, w jedności i miłości, łącząc nasze siły i jednocząc się dla wspólnego dobra".
Na początku mszy wszystkich powitał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Wymienił między innymi grupę pielgrzymów z archidiecezji krakowskiej z kardynałem Stanisławem Dziwiszem, z archidiecezji warszawskiej z kardynałem Kazimierzem Nyczem oraz z archidiecezji gnieźnieńskiej. Do bazyliki Świętego Jana na Lateranie przybyła Małgorzata Sadurska z kancelarii prezydenta RP, byli również parlamentarzyści.
W sobotę rano uczestnicy narodowej pielgrzymki spotkają się z papieżem na audiencji generalnej w Watykanie.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ ulb/ mc/