Polacy na frontach II wojny światowej

27.05.2018

Pogrzeb płk. Mieczysława Heroda, jednego z ostatnich żołnierzy W. Andersa - we wtorek w Krakowie

Pogrzeb pułkownika Mieczysława Heroda, jednego z ostatnich żołnierzy armii generała Władysława Andersa, odbędzie się we wtorek w Krakowie. Uroczystości rozpoczną się o g. 12.30 mszą św. odprawioną w kościele pw. św. Judy Tadeusza w Czyżynach – poinformowała PAP rodzina zmarłego.

Pogrzeb odbędzie się o g.14.00 na cmentarzu Grębałów.

Płk Mieczysław Herod, kawaler Orderu Virtuti Militari, zmarł 23 maja. Miał 100 lat. Gdy w lutym tego roku uroczyście obchodzono z udziałem pułkownika jego 100. urodziny powiedział: "Urodziłem się w niewoli, ale żyję w wolnej Polsce. W Polsce, o którą walczyłem"

Weteran spod Monte Cassino prof. Wojciech Narębski zainicjował starania o awansowanie płk. Heroda do stopnia generała; niestety nie doczekał tego.

Mieczysław Herod urodził się 20 lutego 1918 r. we wsi Rzeplin k. Krakowa. Tam też ukończył cztery klasy, a następnie kontynuował naukę w pobliskiej Skale, gdzie skończył szkołę powszechną.

Na ochotnika wstąpił do 6. pułku artylerii lekkiej w Krakowie i już przed wybuchem wojny dosłużył się stopnia kaprala. Za bitwę pod Pszczyną 2 września 1939 r. został odznaczony Srebrnym Krzyżem Wojennym Orderu Virtuti Militari.

Herod uczestniczył w trzech kampaniach II wojny światowej: wrześniowej, libijskiej oraz włoskiej. Brał udział w walkach o Tobruk i Monte Cassino.

Po wojnie zdał maturę w 1946 r. w Liverpoolu. Po powrocie do Polski ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie przez kilkadziesiąt lat pracował w kombinacie w Nowej Hucie. (PAP)

wos/ rgr/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL