Inne

01.11.2012 aktualizacja 14.07.2016

Polacy na grobach rodaków pochowanych na ukraińskich cmentarzach

Żyjący na Ukrainie Polacy, dyplomaci i duchowni w Dniu Wszystkich Świętych oddali hołd pamięci rodakom, którzy spoczywają na cmentarzach w tym kraju. Najważniejsze z nich to dwie nekropolie katyńskie, w Bykowni i Charkowie, oraz Cmentarz Łyczakowski we Lwowie. Jak co roku we Lwowie przeprowadzono w czwartek akcję „Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego”, w ramach której na grobach zapłonęło 40 tysięcy zebranych w Polsce zniczy – poinformował PAP Jacek Żur z lwowskiego konsulatu RP.

„W akcji uczestniczyło ponad 300 wolontariuszy. Była to młodzież, przedstawiciele organizacji polskich, Polacy i Ukraińcy, którzy umieszczali znicze na grobach polskich i ukraińskich, upamiętniając ludzi, którzy tworzyli historię tego miasta” – powiedział w rozmowie telefonicznej.

Akcja "Światełko pamięci" trwa od 2005 r. i jest wspólnym przedsięwzięciem konsulatu RP we Lwowie, Polskiego Radia Lwów oraz Telewizji Rzeszów.

Cmentarz Łyczakowski został założony w 1786 r. Spoczywa tu wielu znanych Polaków i Ukraińców, oraz przedstawiciele innych narodowości. Na nekropolii znajdują się m.in. mogiły Marii Konopnickiej i Gabrieli Zapolskiej, matematyka Stefana Banacha i malarza Artura Grottgera.

Wśród grobów zasłużonych Ukraińców znajduje się mogiła pisarza Iwana Franki, śpiewaczki operowej Salomei Kruszelnickiej i kompozytora Stanisława Ludkewycza.

W bezpośrednim sąsiedztwie Cmentarza Łyczakowskiego znajduje się Cmentarz Obrońców Lwowa. Spoczywają tam Polacy polegli w walkach z Ukraińcami w latach 1918-1919 i w czasie wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. Pochowanych jest tam blisko 3 tys. żołnierzy, głównie chłopców - stąd nazwa Cmentarz Orląt.

Znicze zapłonęły w czwartek na mogiłach poległych w czasie II wojny światowej żołnierzy I Armii Wojska Polskiego w dzielnicy Kijowa Darnica oraz na grobach zasłużonych Polaków i żołnierzy Wojska Polskiego z roku 1920 na Cmentarzu Bajkowa.

Polscy dyplomaci i przedstawiciele organizacji polskich w Kijowie odwiedzili także otwarty we wrześniu polski cmentarz wojenny w Bykowni. Spoczywa tu prawie 3,5 tys. polskich ofiar zbrodni katyńskiej, zabitych z rozkazu Stalina.

Podobnie było w Charkowie, na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Piatichatkach, na którym spoczywa 4300 zamordowanych przez NKWD oficerów wojska polskiego i jeńców wojennych z obozu w Starobielsku oraz innych sowieckich więzień.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ro/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL