Katyń

17.05.2018

Polonia w Jersey City: w Pomniku Katyńskim nie ma prochów pomordowanych w Katyniu

W Pomniku Katyńskim w Jersey City w stanie Jersey na wschodzie USA nie ma żadnych prochów pomordowanych w Katyniu, lecz ziemia z Cmentarza Katyńskiego - oświadczyła na swej stronie internetowej polonijna organizacja Komitet Pamięci Zbrodni Katyńskiej.

"W związku z krążącymi błędnymi informacjami, Komitet Pamięci Zbrodni Katyńskiej oświadcza, że w pomniku Katyńskim przy 2 Exchange Pl. w Jersey City, nie znajdują się ŻADNE prochy pomordowanych w Katyniu, a jedynie ZIEMIA z cmentarza Katyńskiego, przywieziona przez Stanisława Paszula w 1990 r. Ziemia, jako element symbolicznie łączący nasz pomnik z +Golgotą wschodu+, została umieszczona wewnątrz pomnika" - brzmi oświadczenie Komitetu.

Jak dodano, "Komitet APELUJE o nierozpowszechnianie niewłaściwych informacji na temat pomnika, które mogą godzić w godność ofiar mordu katyńskiego oraz ich rodzin".

Nowojorski prawnik i działacz polonijny Sławomir Platta powiedział w poniedziałek, że przepisy stanu New Jersey nie pozwalają na przesunięcie Pomnika Katyńskiego, ponieważ znajdują się w nim szczątki polskich oficerów. Zwrócił uwagę na specjalną ustawę, która zabrania przemieszczenia szczątków, bez nakazu sądowego. "Prawo w New Jersey jest jasne – nie wolno raz pogrzebanych szczątków ruszać bez nakazu sądowego" - podkreślił Platta, powołując się na precedensowy wyrok Sądu Najwyższego stanu New Jersey (sprawa Marino versus Marino).

Obecnie Pomnik Katyński jest usytuowany w Jersey City w stanie New Jersey na placu Exchange Place. 30 kwietnia burmistrz miasta Steven Fulop poinformował o projekcie stworzenia parku na terenie, na którym stoi obecnie monument. Fulop zapowiedział, że pomnik zostanie przeniesiony i tymczasowo przechowany w Departamencie Prac Publicznych, aby nie został uszkodzony. Plany usunięcia pomnika wywołały sprzeciw miejscowej Polonii, a także władz w Warszawie.

W ramach wypracowanego kompromisowego rozwiązania pomnik ma pozostać na nadbrzeżu rzeki Hudson i zostanie jedynie przesunięty o 60 metrów od miejsca, w którym znajduje się obecnie.

Monument Katyński w Jersey City ma ok. 12 metrów wysokości i waży 120 ton. Tworzy go cokół z płaskorzeźbami oraz odlana w brązie, stojąca na cokole postać żołnierza przebitego na wylot bagnetem. Autorem pomnika jest polski rzeźbiarz Andrzej Pityński. (PAP)

cyk/ mc/ son/

arch.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL