Stalinizm

26.02.2017

Ponad 1000 osób w kieleckich biegach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych

„Czcimy pamięć jednego z najtragiczniejszych pokoleń w historii naszego kraju” – powiedział w niedzielę w Kielcach podczas V Biegu Tropem Wilczym upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych wiceprezydent miasta Andrzej Sygut.

„To co dzisiaj obserwujemy jest bardzo krzepiące i budujące. Ci młodzi ludzie, którzy mają emblematy na koszulkach wiedzą, że nie biegną tylko dla zdrowia. To budowanie naszej tożsamości i pełnej historii Polski” – powiedział Sygut.

Wiceprezydent Kielc dodał, że biorąc udział w biegu czcimy pamięć jednego z najtragiczniejszych pokoleń w historii naszego kraju.

„To było pokolenie, które miało do wyboru: albo trafić do pobliskiego więzienia i po strasznych torturach spocząć w lesie zgórskim, albo się bić, aż do śmierci. Oni wybrali tę drugą drogę” – podkreślił wiceprezydent stolicy regionu świętokrzyskiego.

Biegacze rywalizowali w Kielcach na dwóch dystansach. Trasa biegu głównego liczyła dziesięć kilometrów. Krótszy wynoszący 1963 metry nawiązywał do roku śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka „Lalka”. W obu biegach wzięło udział ponad 1000 osób.

„Cieszę się podwójnie. Z tego, że udało mi się wygrać ten bieg i z możliwości uczczenia pamięci tych ludzi, którzy walczyli o wolność naszego kraju” – powiedział zwycięzca biegu głównego Łukasz Woźniak.

„Bieg był bardzo ciężki. W połowie trasy miałam ogromny kryzys. Ale wiedziałam, że muszę ukończyć ten bieg, aby choć w ten sposób oddać hołd Żołnierzom Wyklętym” – dodała najlepsza wśród kobiet Sabina Jarząbek.

Sławomir Majchrzak za Starachowic w biegu upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych wziął udział już po raz czwarty. „Nie udało mi się wygrać, ale to nie jest istotne. Przyjeżdżam co roku, aby uczcić pamięć ludzi, o których przez wiele lat nie mówiono, a jeśli już to bardzo źle. Takich biegów powinno być więcej” – podkreślił mieszkaniec Starachowic.

W tegorocznej, piątej edycji Biegu weźmie udział ok. 60 tys. osób w 240 miejscowościach w Polsce. Biegacze wystartują również w Australii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych (Chicago i Nowy Jork), Wielkiej Brytanii, a także na Litwie i Ukrainie. W tym roku w biegu udział weźmie także wojsko m.in. żołnierze stacjonujący na misjach zagranicznych w Afganistanie, Bośni i Hercegowinie, Iraku, Kuwejcie i Kosowie.

Bieg jest jednym z wydarzeń towarzyszących przypadającemu 1 marca Narodowemu Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ustanowił go w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

Patronem medialnym Biegu jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)

maj/ jbp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL