Auschwitz

20.09.2018

Ponad 1,5 mln osób odwiedziło już w tym roku Muzeum Auschwitz

Turyści w Muzeum Auschwitz na terenie b. niemieckiego obozu Auschwitz. Fot. PAP/J. Bednarczyk Turyści w Muzeum Auschwitz na terenie b. niemieckiego obozu Auschwitz. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Ponad 1,5 mln osób odwiedziło już w tym roku Muzeum Auschwitz – poinformowały w czwartek służby prasowe placówki. Liczba ta została osiągnięta w podobnym czasie, jak w ub.r., co oznacza, że w całym 2018 r. rok Muzeum zwiedzi prawdopodobnie ponad 2 mln osób.

Zdaniem dyrektora Muzeum Piotra Cywińskiego, wizyta w Miejscu Pamięci Auschwitz to oczywiście niezwykle ważna lekcja historii dla każdego z odwiedzających. „Ogromne znaczenie ma jednak to szczególne osobiste doświadczenie zetknięcia się z tragiczną historią ofiar tu, w autentycznej poobozowej przestrzeni. To powinno uczyć i poruszać, ale też niepokoić i wzbudzać refleksję na temat naszej odpowiedzialności za dzisiejszy świat” - powiedział.

Zdaniem Muzeum, niesłabnące zainteresowanie Miejscem Pamięci świadczy o jego ogromnym znaczeniu i wadze symboliki. Rzecznik placówki Bartosz Bartyzel wielokrotnie podkreślał, że „rekordy frekwencyjne” nie są ważne. Istotny jest fakt, że wiele osób z różnych krajów w autentycznej przestrzeni pogłębia wiedzę historyczną.

Liczba zwiedzających były niemiecki obóz od wielu lat sukcesywnie rosła, a od dwóch lat przekracza 2 mln osób rocznie. W ub.r. odwiedziło go 2,1 mln osób. Nigdy wcześniej liczba ta nie była tak wysoka.

Bartyzel zaznaczył, że przyjęcie tak ogromnej liczby odwiedzających umożliwia elektroniczny system rezerwacji na stronie visit.auschwitz.org. Dzięki niemu możliwe jest stworzenie odpowiednich i bezpiecznych warunków zwiedzania historycznej, chronionej konserwatorsko przestrzeni poobozowej.

Służby prasowe Muzeum przypomniały, że w Miejscu Pamięci nie wolno m.in. zapalać świeczek i zniczy poza wyznaczonymi miejscami, a także nie wolno wnosić przedmiotów mogących zagrażać życiu, zdrowiu i bezpieczeństwu. Na całym terenie obowiązuje zakaz palenia tytoniu i e-papierosów.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Jest najczęściej odwiedzaną tego typu placówką w Polsce. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL