Polskie Państwo Podziemne

19.01.2020

Powieść graficzna o Janie Karskim ukaże się z włoskim dziennikiem „La Repubblica”

Autorzy komiksu „Jan Karski. Człowiek, który odkrył Holocaust”: Marco Rizzo (P) i Lelio Bonaccorso. 2015 r. Fot. PAP/M. Obara Autorzy komiksu „Jan Karski. Człowiek, który odkrył Holocaust”: Marco Rizzo (P) i Lelio Bonaccorso. 2015 r. Fot. PAP/M. Obara

Włoska powieść graficzna o emisariuszu Polskiego Państwa Podziemnego Janie Karskim będzie od piątku 24 stycznia dodatkiem do wydania dziennika „La Repubblica”. Jest to inicjatywa wydawnicza w związku z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

CZYTAJ TAKŻE

Książka w formie komiksu "Jan Karski. Człowiek, który odkrył Holokaust" ukazała się we Włoszech po raz pierwszy w 2014 roku. Został on w niej przedstawiony jako "niewygodny bohater", zignorowany przez aliantów.

Powieść graficzną, stworzoną przez dziennikarza Marco Rizzo i rysownika Lelio Bonaccorso, opublikowano wtedy w związku z ogłoszeniem w Polsce Roku Jana Karskiego w 100. rocznicę jego urodzin. Autorzy wyjaśnili, że "postanowili oddać mu sprawiedliwość", opowiadając „niebywałą historię” jego życia.

"Nic nie jest bardziej nieprawdopodobne od prawdy" - takie hasło towarzyszy obecnej edycji tzw. graphic novel, zapowiedzianej przez wydawnictwo, w którym ukazuje się "La Repubblica" i tygodnik "L'Espresso".

CZYTAJ TAKŻE

Szczególną uwagę autorzy tej niezwykłej w formie biografii polskiego kuriera poświęcili przekazaniu przez Karskiego w Londynie i Waszyngtonie w 1943 roku relacji z zagłady Żydów, której był naocznym świadkiem. Wydawnictwo wyróżnia się bardzo sugestywnymi rysunkami, które przedstawiają grozę Holokaustu.

Włosi poznali postać Jana Karskiego w 2013 roku, gdy po raz pierwszy ukazała się w tym kraju jego najważniejsza książka "Tajne państwo: opowieść o polskim Podziemiu".

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ zm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL