W której polskiej komedii runął Pałac Kultury i Nauki, pod jakim tytułem wyświetlono w ZSRS „Seksmisję” – te i wiele innych pytań czeka na uczestników quizu portalu historycznego dzieje.pl „Polskie miesiące w polskim filmie”, który wystartował w czwartek.
Na uczestników gry czeka 60 pytań dotyczących najnowszej historii Polski ukazanej w polskich filmach.
W zamierzeniu twórców quizu ma on nie tylko dostarczać rozrywki, ale także edukować. "Przygotowany przez nas konkurs jest kolejnym - po +Historii w kinie+ - projektem portalu dzieje.pl, w którym pokazujemy najnowszą historię Polski poprzez sztukę filmową. Jesteśmy przekonani, że siła filmowego obrazu w wielu przypadkach okazuje się najlepszym sposobem na zainteresowanie historią i zachęcenie do własnych poszukiwań” – powiedział PAP Mariusz Jarosiński, redaktor naczelny portalu dzieje.pl.
Mariusz Jarosiński: "Jesteśmy przekonani, że siła filmowego obrazu w wielu przypadkach okazuje się najlepszym sposobem na zainteresowanie historią i zachęcenie do własnych poszukiwań".
Filmami, które mogą zainspirować widzów do samodzielnego zgłębiania historii są np. „Generał Nil” Ryszarda Bugajskiego, „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” Antoniego Krauze i „Róża” Wojciecha Smarzowskiego. „Mamy nadzieję, że multimedialna forma naszego konkursu będzie atrakcyjna dla internautów i dodatkowo zachęci ich do przypomnienia sobie prezentowanych filmów, bądź też obejrzenia ich po raz pierwszy" – wyjaśnił Jarosiński.
Grę podzielono na 20 kolejek, każda z nich – prezentowana co trzy dni – to zestaw trzech pytań. W quizie wykorzystano fragmenty wideo, zdjęcia i ścieżki dźwiękowe z kilkudziesięciu filmów.
W pierwszej turze konkursu czekają pytania o filmy odnoszące się do wydarzeń bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej. „Europa świętuje koniec II wojny światowej. Polacy nie mają jednak wielu powodów do radości. Co robił Maciek Chełmicki, akowiec z filmu +Popiół i diament+ Andrzeja Wajdy, gdy w niebo poszybowały fajerwerki”? – brzmi jedno z pytań.
W kolejnych etapach quizu gracze odpowiedzą na pytania związane z m.in. kultowymi postaciami Pawlaka i Kargula w komedii „Sami swoi”, sukcesem pierwszej polskiej superprodukcji „Krzyżacy”, nazwą ocenzurowanej wersji „Seksmisji” wyświetlanej w ZSRS, a także filmowym obrazem burzenia stołecznego Pałacu Kultury i Nauki, przedstawianego w PRL-owskiej propagandzie jako „symbol braterstwa polsko-radzieckiego”.
Gracze odpowiedzą na pytania związane z m.in. kultowymi postaciami Pawlaka i Kargula w komedii „Sami swoi”, sukcesem pierwszej polskiej superprodukcji „Krzyżacy”, nazwą ocenzurowanej wersji „Seksmisji” wyświetlanej w ZSRS, a także filmowym obrazem burzenia stołecznego Pałacu Kultury i Nauki, przedstawianego w PRL-owskiej propagandzie jako „symbol braterstwa polsko-radzieckiego”.
W grze pojawią się również pytania o to, jak w czasach PRL-u nazywano handlarzy walutą oraz do której godziny obowiązywał wprowadzony w 1982 r. zakaz sprzedaży alkoholu.
Za każdą prawidłową odpowiedź można zdobyć jeden punkt. Dla najlepszych graczy w końcowym rankingu przewiedziane są atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Na uczestników quizu czeka także inna atrakcja – możliwość zdobycia dodatkowych nagród w zabawie na czas, jaką jest układanie puzzli o tematyce filmowej i historycznej.
Quiz „Polskie miesiące w polskim filmie” zorganizował portal historyczny dzieje.pl prowadzony przez Polską Agencję Prasową i Muzeum Historii Polski.
Portal dzieje.pl rozpoczął w tym roku realizację projektu edukacyjnego „Historia w kinie”, we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej i Filmoteką Szkolną.
Muzeum Historii Polski jest organizatorem corocznego przeglądu filmowego „Kogo kręci kino historyczne?”.
W przygotowaniu quizu pomagali: Filmoteka Narodowa, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Ośrodek KARTA, miesięcznik KINO, miesięcznik "Mówią Wieki", Best Film, Kino Świat, wydawnictwo Videograf.
Quiz jest dostępny dla użytkowników portalu społecznościowego Facebook do 16 grudnia
(PAP)
wmk/ ls/