Biskup opolski Andrzej Czaja zainaugurował we wtorek w Kamieniu Śląskim działalność Instytutu Badań Nauczania Papieskiego. Instytut ma zgłębiać poprzez prace naukowo-badawcze myśl posoborowych papieży i ją popularyzować.
Powołany we wtorek Instytutu Badań Nauczania Papieskiego powstał przy Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego w Kamieniu Śląskim. Bp Andrzej Czaja powiedział w rozmowie z PAP, że prace tej jednostki będą się koncentrować na nauce i myśli teologicznej papieży Jana XXIII, Pawła VI, Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.
Powstawać w nim mają zarówno prace naukowe, jak i tematycznie opracowane oraz napisane prostym językiem publikacje, dzięki którym papieska myśl ma trafiać „pod strzechy”. „Nauka papieży ma nie być spłycana, ale musi być zrozumiała. Tematy mogą być różne, choćby rodzina w świetle nauki papieży” – wyjaśnił biskup opolski. Dodał, że pomysł na powołanie takiej jednostki przyszedł mu do głowy jeszcze podczas prowadzonych w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim wykładów monograficznych dot. myśli i teologii Josepha Ratzingera, a później papieża Benedykta XVI.
Instytut mieści się w Kamieniu Śląskim, podlega Diecezji Opolskiej, a współpracować ma z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego. Finansować go będzie kościół opolski. Ma nim kierować dyrektor, a nad jego działalnością czuwać będzie rada naukowa złożona nie tylko z opolskich teologów i naukowców. Zarówno radę, jak i dyrektora, powoła biskup opolski po zasięgnięciu opinii rady opolskiego wydziału teologicznego.
Powołany we wtorek Instytutu Badań Nauczania Papieskiego powstał przy Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego w Kamieniu Śląskim. Bp Andrzej Czaja powiedział w rozmowie z PAP, że prace tej jednostki będą się koncentrować na nauce i myśli teologicznej papieży Jana XXIII, Pawła VI, Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.
Bp Czaja podał PAP, że pismo z propozycjami dotyczącymi składu osobowego rady naukowej i szefa instytutu być może uda się poddać pod obrady rady wydziału jeszcze w tym roku akademickim. Jeśli nie, to stanie się to w październiku. Inaugurację działalności Instytutu poprzedziła dwudniowa międzynarodowa konferencja pt. „Ekumenizm – Integracja – Pokój”, której gośćmi byli m.in. Przewodniczący Papieskiej Rady dla Popierania Jedności Chrześcijan kard. prof. dr hab. Kurt Koch, były przewodniczący tejże rady papieskiej kard. prof. dr hab. Walter Kasper oraz emerytowany ordynariusz opolskiej diecezji abp prof. dr hab. Alfons Nossol, którego licząca kilkadziesiąt tysięcy tytułów biblioteka ma stanowić zbiór Instytutu.
„To był kolejny argument przemawiający za utworzeniem tej jednostki. Biblioteka jest przebogata i na razie niewykorzystana. W połączeniu z potencjałem naukowym Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego może być wielkim dobrem” – stwierdził bp Andrzej Czaja. Wyjaśnił również, że temat konferencji, na którą złożyło się blisko dwadzieścia wykładów, nie był przypadkowy. Jednym z tematów badań prowadzonych w nowo powołanej jednostce ma być właśnie myśl papieży dotycząca ekumenii, integracji i pokoju. We wtorek jeden z wykładów – nt. ekumenizmu na początku XXI w. – wygłosił kard. Kurt Koch. Porównał on 50 lat starań ekumenicznych po Soborze Watykańskim II do lotu samolotem. Startem miał być właśnie zainaugurowany w 1962 r. Sobór. Kardynał Koch powiedział jednak, że po wspomnianych 50 latach działań ów samolot nadal jest w powietrzu, a jedność chrześcijan nie została osiągnięta.
Zaznaczył też, że należy określić, o jaką jedność chodzi, bo dla wielu ten cel nie jest sprecyzowany. Podział chrześcijan nazwał „rzeczą irytującą”, a nawet „skandalem”, który należy przezwyciężyć pracą ekumeniczną. Porównał ów podział do rozdarcia szat Chrystusa. Powiedział, że nie zrobili tego rzymscy żołnierze, tylko sami chrześcijanie dzieląc się. (PAP)
kat/ abe/