Rok 1968

06.02.2018 aktualizacja 08.02.2018

Powstaje projekt "Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu"

Projekt "Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu" Projekt "Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu"

Powstaje projekt "Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu", który ma na celu przedstawienie losów Żydów z Łodzi, którzy opuścili Polskę w 1968 roku. Jego rezultatem mają być multimedialne wystawy, gdzie ich bohaterowie opowiadają m.in. o swoich doświadczeniach emigracyjnych.

Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi przypomina, że w marcu tego roku mija 50 lat od wypadków marcowych w 1968 roku, które rozpoczęły nagonkę i prześladowania Żydów w komunistycznej Polsce. Doprowadziły one do masowej emigracji Żydów z Polski. Szacuje się, że w wyniku tej emigracji, w latach 1968-72 kraj opuściło ok. 25-30 tys. polskich Żydów.

Jak wyjaśnia Tomaszewska projekt "Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu" ma na celu przedstawienie losów Żydów z Łodzi, którzy opuścili Polskę w tym okresie. "Tytuł +Człowiek za burtą+ symbolizuje ich walkę o przetrwanie w obcym środowisku +bez kamizelki ratunkowej+" - mówi.

Projekt obejmuje ponad 60 osób z różnych kręgów, które 50 lat temu przyjechały i rozpoczęły nowe życie w Danii, Szwecji, Izraelu, USA i innych krajach. W filmowanych wywiadach łódzcy Żydzi opowiadają o swoim życiu i doświadczeniach, jako uchodźcy. Opowiadają o walce o przetrwanie, o swoich sukcesach, o swoich radościach i zmartwieniach, o tym, co zdobyli, i o tym co może utracili. 

W swoich opowieściach pokazują, w jaki sposób się integrowali i realizowali w obcych społeczeństwach, jakie wyzwania musieli pokonać, z jakimi trudnościami się borykali, co osiągnęli, jakie osobiste koszty ponieśli, jako uchodźcy.

Tomaszewska zwraca uwagę, że podobne pytania zadane zostały Żydom z Łodzi, którzy nie zdecydowali się na wyjazd mimo trwającej antysemickiej nagonki. Opowiadają oni jak kształtowało się ich życie, z jakimi problemami musieli sobie radzić, jak oceniają swoją decyzję i jej konsekwencje z 50-letniej perspektywy czasu.

"Chcemy, żeby projekt był zrealizowany i wypromowany, jak najlepiej, do tego potrzebne są jednak pieniądze. Na portalu wspieramkulture.Pl uruchomiliśmy zbiórkę pieniędzy na zorganizowanie wystaw, ekspozycje, wydruki prac, montaż materiałów filmowych i promocję" - dodaje. 

 (PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL