Sport w PRL

09.12.2017

Pożegnano trenera Jerzego Adamka, twórcę dolnośląskich zapasów

Jerzego Adamka, byłego zapaśnika, trenera, twórcę sekcji zapaśniczej Śląska, pożegnali w sobotę we Wrocławiu bliscy, przyjaciele i zawodnicy. Wychowankiem Adamka był m.in. trzykrotny medalista olimpijski Józef Tracz.

„Odszedł oficer Wojska Polskiego i wybitny zapaśnik oraz trener. Był wymagający, ale cały swój czas poświęcił zapasom i swoim zawodnikom. Traktowaliśmy go jak ojca, czasami surowego, ale sprawiedliwego” - powiedział Tracz podczas ceremonii pogrzebowej.

Prezes Polskiego Związku Zapaśniczego i utytułowany zawodnik Andrzej Supron przypomniał, że Adamek był wychowawcą kilku pokoleń najzdolniejszych polskich zapaśników. „Jak on potrafił walczyć o swoich podopiecznych, o sprawiedliwy werdykt sędziów na macie. Jurku, spoczywaj w pokoju” - powiedział Supron.

Pogrzeb odbył się ceremoniałem wojskowym i salwą honorową.

Jerzy Adamek zmarłwe Wrocławiu 6 grudnia, w wieku 71 lat. Był zawodnikiem klubu Pafawag Wrocław, a jego największym sukcesem sportowym było mistrzostwo Polski w stylu klasycznym w kat. 68 kg zdobyte w 1969 r.

Od 1977 r. budował w WKS Śląsk Wrocław sekcję zapasów w stylu klasycznym. Jego zawodnikami był m.in. trzykrotny medalista olimpijski i trzykrotny wicemistrz świata Józef Tracz, dwukrotny wicemistrz świata Bogusław Klozik, mistrz Europy i olimpijczyk Artur Michalkiewicz, wicemistrzowie Europy Marek Kraszewski i Marcin Letki, reprezentanci kraju i mistrzowie Polski Mieczysław Tracz i Jacek Jaracz.

Czterokrotnie wybierano Adamka najlepszym trenerem na Dolnym Śląsku w plebiscycie "Słowa Polskiego" (1987, 1988, 1993, 1994), a w 2003 r. najlepszym trenerem na Dolnym Śląsku w historii 50 lat tego plebiscytu. W grudniu 1996 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2004 r. ustąpił z funkcji pierwszego trenera sekcji i wspierał od tego czasu swój klub jako konsultant. Był zawodowym wojskowym, służbę wojskową zakończył w stopniu majora.

autor: Roman Skiba (PAP)

ros/ sab/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL