Stalinizm

26.10.2019

Prace poszukiwawcze IPN na Podbeskidziu dopiero w 2020 r.

Dopiero w przyszłym roku IPN wróci na Podbeskidzie, by poszukiwać szczątków żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy po wojnie zginęli w walce z komunistami – dowiedziała się w sobotę PAP od Adama Kondrackiego z katowickiego oddziału Instytutu.

„W tym roku w województwie śląskim przeprowadziliśmy prace poszukiwawcze w pięciu miejscach. Dodatkowo pomagamy w poszukiwaniach żołnierzy mjr. Henryka Flamego +Bartka+ na Opolszczyźnie. Ze względu na znaczną intensywność działań Biura Poszukiwań i Identyfikacji, kolejne prace na Śląsku Cieszyńskim i Żywiecczyźnie odbędą się w przyszłym roku” – poinformował Kondracki, który jest pracownikiem wieloosobowego stanowiska ds. Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Katowicach.

CZYTAJ TAKŻE

Pracownik IPN przypomniał zarazem, że latem br. w Rycerce Górnej na Żywiecczyźnie odnalezione zostały szczątki należące prawdopodobnie do Mieczysława Inglota ps. Odważny, żołnierza „Bartka”. Służył on w pododdziale por. Stanisława Kopika „Zemsty”. 22-letni partyzant poległ 20 listopada 1946 r. w potyczce z patrolem Wojsk Ochrony Pogranicza.

W przyszłym roku poszukiwani będą kolejni podkomendni „Bartka”. Już kilka miesięcy temu IPN zapewniał, że pracownicy Biura „mają wytypowane miejsca i nazwiska osób”, które chcą odnaleźć.

Adam Kondracki poinformował, że z przyczyn niezależnych od Instytutu „na razie nie są możliwe” prace poszukiwawcze żołnierzy Narodowej Organizacji Wojskowej, rozstrzelanych przez komunistów 2 sierpnia 1946 r. Chodzi o Edwarda Bąka, Karola Bączka, Jana Dziedzica, Władysława Grenia, Emila Michnika i Stefana Wójcika. Zostali oni skazali na śmierć w czerwcu 1946 r. podczas procesu w Cieszynie.

Żołnierzy tych upamiętnia niewielki pomnik w lesie Kamieniec w Ogrodzonej na Śląsku Cieszyńskim, gdzie – według relacji świadków – mogli zostać pochowani. Badania IPN to wykluczyły. Pracownicy Instytutu wiedzą już, gdzie ich pochowano.

Oddział NSZ Henryka Flamego ps. Bartek działał w okolicach Bielska-Białej i na Żywiecczyźnie. Liczył kilkuset żołnierzy i podobną liczbę współpracowników. Stoczył wiele walk z UB i KBW. Najgłośniejszą akcją było zajęcie 3 maja 1946 r. Wisły w Beskidach. Duża część żołnierzy NSZ została zamordowana na Opolszczyźnie w 1946 r. przez siły bezpieczeństwa podczas akcji przerzutu na Zachód, która okazała się prowokacją. Flame został zastrzelony przez milicjanta w 1947 r. (PAP)

NOW została założona w czerwcu 1945 r. Działała na terenie od Wadowic po Cieszyn. Na Śląsku Cieszyńskim dowodził nią Edward Bąk. Podlegało mu pięć obwodów. Organizacja NOW blisko współpracowała z oddziałem NSZ Flamego „Bartka”. Wiele osób związanych z NOW zostało zatrzymanych przez UB i stanęło przed sądem. Kilkunastu z nich skazano na śmierć i rozstrzelano. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL