Europa i świat po 1989 roku

22.10.2018

Premier gospodarzem poświęconego Polsce odcinka programu „The Royal Tour”

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/EPA/S. Lecocq Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/EPA/S. Lecocq

Premier Mateusz Morawiecki będzie gospodarzem poświęconego Polsce odcinka amerykańskiego podróżniczo-edukacyjnego serialu „The Royal Tour” realizowanego przez telewizję PBS. Godzinny dokument przybliży m.in. kulturę, tradycje, walory przyrodnicze i historię naszego kraju.

Rozmowy z amerykańską stacją w sprawie nagrania kolejnego odcinka programu - właśnie w Polsce - prowadziła Polska Fundacja Narodowa. "Rozpoczęliśmy je w sierpniu, a już w październiku realizujemy zdjęcia w Polsce. To niespotykane tempo i zarazem spory sukces, bo udało nam się ominąć w kolejce kilka znaczących państw. Czas oczekiwania na realizację dokumentu w ramach cyklu +The Royal Tour+ trwa zwykle kilka lat" – wyjaśnił prezes zarządu PFN Filip Rdesiński.

"The Royal Tour" jest realizowany w najbardziej atrakcyjnych, a równocześnie unikatowych dla amerykańskiego odbiorcy miejscach odwiedzanego kraju. W Polsce będą to m.in. Hel, Wieliczka, przełom Dunajca, Św. Krzyż i Słowiński Park Narodowy, a także istotne historycznie miejsca takie jak Kraków, Warszawa, Oświęcim i Malbork. W każdym z goszczących ekipę państw przewodnikiem jest zawsze premier lub prezydent. Po Izraelu oprowadzał premier Benjamin Netanjahu, w Meksyku gospodarzem był prezydent Felipe Calderon. Prowadzącym jest znany amerykański dziennikarz Peter Greenberg.

"Peter Greenberg to jeden z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy i producentów w Stanach Zjednoczonych. Był wielokrotnie nagradzany statuetką +Emmy+. PBS to z kolei przedsiębiorstwo medialne, w którego skład wchodzi 350 amerykańskich stacji telewizyjnych. Jest to zarazem jedno z najbardziej opiniotwórczych przedsięwzięć medialnych wśród amerykańskich elit" – podkreśla Rdesiński.

Z ramienia Fundacji projekt nadzoruje producent Piotr C. Śliwowski. To historyk, współtwórca Muzeum Powstania Warszawskiego i Centrum Pieniądza NBP, filmowiec, producent filmów "Miasto ruin", "Powstanie Warszawskie" i "Warsaw Uprising" – oficjalnego kandydata do Oskara w 2014 r. Nominowany do nagrody VES za wyjątkowe osiągnięcia w zakresie efektów specjalnych, nagrodzony m.in. Golden Reel Award MPSE. Członek Polskiej Akademii Filmowej.

"Jesteśmy już po zdjęciach w stolicy Dolnego Śląska. Pan Premier jest świetnym przewodnikiem dla amerykańskiej ekipy i prowadzącego program Petera Greenberga. Opowiadał o Solidarności Walczącej, Pomarańczowej Alternatywie, wspólnie odwiedziliśmy restaurację Konspira, Wydział Historii Uniwersytetu Wrocławskiego czy wrocławski areszt. Amerykanie byli pod ogromnym wrażeniem" – opowiada Śliwowski.

Premierę realizowanego w Polsce odcinka zaplanowano na wiosnę 2019 r. Poza dystrybucją w sieci PBS przewidywane są również specjalne pokazy programu w USA dla amerykańskich środowisk opiniotwórczych. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL