Kościół katolicki w PRL

18.07.2018

Premier modlił się pod krzyżem w miejscu porwania ks. Jerzego Popiełuszki

Premier Mateusz Morawiecki w środę modlił się i złożył kwiaty pod krzyżem w Górsku koło Torunia, w miejscu porwania ks. Jerzego Popiełuszki przez funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa 19 października 1984 r.

Morawiecki pod krzyżem najpierw pomodlił się w towarzystwie dyrektora miejscowego Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki ks. Pawła Nowogórskiego, a następnie złożył kwiaty.

Ks. Popiełuszko został zatrzymany i porwany przez funkcjonariuszy SB w Górsku, gdy wracał z Bydgoszczy - gdzie w kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników odprawił mszę świętą za ojczyznę - do swojej parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie. Jak się okazało, był to etap męczeńskiej śmierci kapłana, wiodącej dalej przez Toruń do Włocławka, gdzie SB-ecy wrzucili go zmaltretowanego do Wisły.

W miejscu porwania ks. Popiełuszki w Górsku stoi pochylony krzyż betonowy, wyglądający jakby ktoś go niósł. Został odsłonięty w 2000 r. Jednak pierwszy, drewniany krzyż w tym miejscu został ustawiony przez mieszkańców wsi, ale po pięciu dniach został usunięty przez milicję. Na to miejsce ustawiane były kolejne drewniane krzyże, ale pod osłoną ciemności znikały.

Morawiecki wcześniej spotkał się z rolnikami w Głogowie k. Torunia, w gospodarstwie Anny i Jacka Szarszewskich, gdzie został ogłoszony program wsparcia dla rolników. Szarszewcy prowadzą duże gospodarstwo ukierunkowane na produkcję mleka. Posiadają 200 krów, 47 ha własnych gruntów i ponad 100 ha dzierżawionych; produkują ponad 1 mln litrów mleka.

Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. w Okopach koło Suchowoli (Podlaskie). Po powstaniu Solidarności stał się jej duchowym przywódcą. Był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB jesienią 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r. (PAP)

autor: Jerzy Rausz

rau/ hgt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL