Europa i świat po 1989 roku

31.08.2019

Premier Morawiecki spotkał się z prezydentem Ukrainy

Współpraca polsko-ukraińska w dziedzinie gospodarki, energetyki i przemysłu zbrojeniowego, a także kwestie historyczne były głównymi tematami sobotniego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim – poinformował PAP doradca szefa polskiego rządu Paweł Jabłoński.

Prezydent Ukrainy przebywa od soboty z pierwszą oficjalną wizytą w Polsce; jednym z jej punktów było spotkanie w kancelarii premiera z szefem polskiego rządu.

"To było bardzo konstruktywne spotkanie. Planowane na 30 minut przedłużyło się do ponad 1,5 godziny. Premier pogratulował prezydentowi Zełenskiemu podwójnego zwycięstwa w wyborach i wskazał, że liczy na nowe otwarcie w stosunkach między naszymi krajami" - podkreślił Jabłoński.

Jak dodał, głównym tematem rozmów prezydenta Ukrainy i polskiego premiera "była polsko-ukraińska współpraca w dziedzinie gospodarki i energetyki". "Oba kraje łączy wspólny pogląd na gazociąg Nord Stream 2. Prezydent Zełenski podziękował premierowi Morawieckiemu za jednoznaczny sprzeciw wobec tego projektu, wielokrotnie wyrażany przez polski rząd w rozmowach z partnerami w Unii Europejskiej i USA" - poinformował PAP Jabłoński.

Podkreślił, że politycy rozmawiali też na temat obronności. "Chodzi o kwestie zbrojeniowe, m.in. współpracę w zakresie produkcji broni" - doprecyzował Jabłoński.

Poza kwestiami gospodarczymi omówiono też sprawy historyczne. "Premier Morawiecki podkreślił, jak ważne jest dla Polski rozwiązanie kwestii blokowanych przez Ukrainę ekshumacji ofiar II wojny światowej, w tym zbrodni na Wołyniu. Zwrócił też uwagę, że pomimo wielu podziałów, Polaków i Ukraińców wiele łączy. Zwrócił uwagę szczególnie na fakt, że oba nasze narody były w przeszłości ofiarami sowieckich zbrodni, Wielkiego Głodu na Ukrainie i tzw. +Operacji Polskiej+ NKWD" – dodał Jabłoński.

Wcześniej w sobotę Zełenski rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą oraz marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. W niedzielę prezydent Ukrainy weźmie udział w uroczystościach na pl. Piłsudskiego w Warszawie w 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej.

Na pl. Piłsudskiego wystąpienia wygłoszą prezydenci Polski i Niemiec, a także wiceprezydent USA Mike Pence. Początkowo przemówienie wygłosić miał prezydent USA Donald Trump, jednak w czwartek jego wizyta w Polsce została przełożona w związku z nadciągającym nad Florydę huraganem Dorian. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL