Musimy pamiętać skąd jesteśmy, skąd się wywodzimy, jakie są nasze korzenie; musimy myśleć o tym w kategoriach naszej przyszłości i przyszłych pokoleń - powiedziała w czwartek premier Beata Szydło.
Szefowa polskiego rządu wzięła wieczorem udział wraz ze swoim fińskim odpowiednikiem Juhą Sipilą w otwarciu wystawy "Echa - sto lat fińskiej architektury i wzornictwa" w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Wystawa ta jest jednym z wydarzeń związanych z obchodami stulecia niepodległości Finlandii.
Premier podkreśliła, że święto niepodległości jest czymś wyjątkowym i ważnym dla każdego kraju. "Musimy pamiętać skąd jesteśmy, skąd się wywodzimy, jakie są nasze korzenie; musimy myśleć o tym w kategoriach naszej przyszłości i przyszłych pokoleń" - mówiła.
Szefowa polskiego rządu zaznaczyła, że "Polskę i Finlandię łączy doświadczenie skomplikowanej historii, lat z przeszłości", ale też "wiele wspólnych spraw, które realizujemy teraz, razem, wspólnie, w UE, w Europie".
"Polskę i Finlandię - jestem o tym przekonana - łączy również wspólna dobra przyszłość. Naszą troską wzajemną jest to, byśmy przyszłym pokoleniom przekazali to, co najlepsze, byśmy przyszłym pokoleniom przekazali przede wszystkim pokój, bezpieczeństwo i byśmy wspólnie, razem, myśląc o naszej przyszłości, nie zapominali o przeszłości i budowali to na podwalinach przyjaźni i tych relacji, które powinny nas łączyć" - powiedziała premier Szydło.
Zwróciła też uwagę, że budynek Muzeum POLIN został zaprojektowany przez fińskiego architekta - Rainera Mahlamakiego. "To pokazuje, że dzięki współpracy, dzięki dobrym pomysłom, dzięki wymianie myśli, może powstawać wiele wspaniałych, monumentalnych, ale też i zwykłych, potrzebnych na co dzień, ważnych dla naszych narodów przedsięwzięć" - mówiła premier.
Nawiązała również do otwieranej wystawy, która - według niej - stanowić będzie dla Polaków "interesujący moment do zapoznania się z kulturą, z historią, z tradycją Finlandii". "Takie wspólne przedsięwzięcia zbliżają, budują pokój" - dodała Szydło.
Z kolei premier Juha Sipila mówił, że poprzez tę wystawę Finowie mają nadzieję opowiedzieć swą historię polskim przyjaciołom. "Wystawa ta jest szczególnie interesująca również poprzez to, że pokazuje, w jaki sposób wzornictwo stanowi część naszego codziennego życia w Finlandii" - powiedział szef fińskiego rządu.
Podkreślił, że wystawa w Warszawie stanowi otwarcie zagranicznej części - rozpoczętych w noc sylwestrową w Helsinkach - obchodów stulecia niepodległości jego kraju.
Odniósł się również do stałej ekspozycji w muzeum POLIN. "Sposób, w jaki historia polskich Żydów ożywa tutaj, jest naprawdę wyjątkowy, a sama wystawa pozostawia niezatarte wrażenie na odwiedzających. Możliwość odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca w samym centrum byłego getta, jest doświadczeniem uczącym pokory" - mówił Sipila.
Nawiązał też do tego, iż w przyszłym roku stulecie odzyskania niepodległości będzie obchodzić Polska. "Podczas lat naszej niepodległości widzieliśmy zarówno światło, jak i ciemność, w obu naszych krajach. Muzeum Historii Żydów Polskich przypomina nam o tym. Teraz Finlandia i Polska pracują razem jako członkowie UE i naszą trwałą odpowiedzialnością jest zapewnienie, aby światło zawsze przeważało nad ciemnością, zarówno w Europie, jak i na całym świecie" - podkreślił Sipila.
Premier Finlandii wziął wcześniej udział w spotkaniu z premier Szydło, na którym szefowie rządów omówili m.in. polsko-fińskie stosunki dwustronne, wyzwania stojące przed UE, sytuację w regionie Morza Bałtyckiego oraz kwestie związane z bezpieczeństwem. Po rozmowach Szydło i Sipila podkreślali znaczenie wzajemnych stosunków obu krajów i zbieżność swoich poglądów m.in. w dziedzinie bezpieczeństwa.
Podczas czwartkowej wizyty w Warszawie fiński premier uczestniczył również w "okrągłym stole innowacyjności" z udziałem wicepremiera, ministra finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego oraz przedstawicieli polskich i fińskich przedsiębiorstw.
W czwartkowym wernisażu wystawy "Echa - 100 lat Fińskiej Architektury i Wzornictwa" wzięli też udział m.in. prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Marian Turski, przewodniczący rady muzeum oraz prof. Rainer Mahlamaki, autor projektu architektonicznego muzeum, a zarazem przewodniczący zespołu kuratorskiego wystawy "Echa".
Otwarta w czwartek wystawa - kierowana, jak deklarują kuratorzy, zarówno do profesjonalistów z dziedziny wzornictwa i architektury, jak i do szerokiej publiczności - prezentowana będzie w Muzeum POLIN do 23 lutego. (PAP)
msom/ mok/