Polska po 1989 roku

02.05.2019

Premier: od 15 lat jesteśmy członkami wspólnoty, która była marzeniem całych pokoleń Europejczyków

Od 15 lat jesteśmy członkami wspólnoty, która była marzeniem całych pokoleń Europejczyków. Zjednoczyliśmy się w różnorodności i wspólnie stawiamy czoło nowym wyzwaniom - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu w czwartkowym wpisie na Twitterze nawiązał do środowych obchodów 15. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

"Od 15 lat jesteśmy członkami wspólnoty, która była marzeniem całych pokoleń Europejczyków. Zjednoczyliśmy się w różnorodności i wspólnie stawiamy czoło nowym wyzwaniom" - napisał Morawiecki.

"Chcemy Europy, w której każdy czuje się jak w domu" - dodał.

Premier do wpisu dołączył link do nagrania ze swoim środowym orędziem. Przekonywał w nim, że trzeba się cieszyć z tego, że od 15 lat jesteśmy w Unii Europejskiej i być dumnym z tego, że od ponad tysiąca lat jesteśmy Europejczykami. "Nie byłoby historii Europy bez polskich sukcesów i poświęceń" - podkreślał w orędziu.

"Ale przede wszystkim pracujmy nad tym, aby wspaniała idea, której celem był pokój i dobrobyt, była wspólną przyszłością Polski i całej Europy" - dodał.

Apelował ponadto do "wszystkich sił politycznych". "Spierajmy się, bo taka jest istota demokracji, ale nie podważajmy naszej pozycji w Europie. Nie podważajmy polskiej racji stanu, naszego prawa do wolności i solidarności" - mówił.

1 maja 2004 r. do Unii Europejskiej dołączyło dziesięć państw: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia i Węgry. W roku 2007 roku do wspólnoty dołączyły Rumunia i Bułgaria, a w 2013 roku - Chorwacja. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL