Polska po 1989 roku

31.07.2018

Premier: planowane zmiany prawa pomogą tym, którzy opiekują się grobami bohaterów narodowych

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

Planowane zmiany prawa dot. ochrony grobów m.in. powstańców warszawskich pomogą wolontariuszom, stowarzyszeniom i innym organizacjom, które opiekują się grobami naszych bohaterów narodowych z okresu drugiej wojny światowej i wcześniejszych - zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Wcześniej wprowadzenie we współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy AK zmiany prawa, pozwalającej stworzyć spis grobów powstańców warszawskich oraz żołnierzy podziemia niepodległościowego i objąć je specjalną ochroną państwa szef polskiego rządu zapowiedział na Twitterze.

Pytany o szczegóły tych zmian podczas konferencji prasowej niedaleko Wschowy (woj. lubuskie) Morawiecki odpowiedział, że chodzi o regulacje, które "pomogą wolontariuszom, stowarzyszeniom, zrzeszeniom, które zajmują się grobami naszych bohaterów z czasów drugiej wojny światowej - ale wcześniejszym oczywiście również". "W tym przypadku odnosimy się do grobów żołnierzy AK, żołnierzy wyklętych, żołnierzy powstań czy naszych bohaterskich braci i sióstr, którzy padli w boju" - zaznaczył premier.

Jak dodał, w poniedziałek miał okazję pomagać harcerzom przy sprzątaniu grobów na jednym z cmentarzy warszawskich na Czerniakowie i widział przy tej okazji "bardzo wiele zaniedbanych grobów". "Te groby nie są zinwentaryzowane odpowiednio, a żeby rzeczywiście nasza wspólnota oparta była o właściwe wartości, o właściwy porządek rzeczy, to o tych naszych przodkach nie tylko nie powinniśmy zapominać; tak jak mamy urząd, który stara się dbać o naszych kombatantów, o osoby represjonowane w czasach komunistycznych i oczywiście okrutnie represjonowane i mordowane w czasach drugiej wojny światowej, tak również o tych, którzy nie przeżyli tych okrutnych czasów, musimy pamiętać, o ich groby musimy dbać" - mówił Morawiecki.

"Poprosiłem odpowiednie instytucje o to, żeby taką inwentaryzacją się zajęły i wierzę, że będzie to nowa jakość w dbałości o groby naszych przodków, które w naszej kulturze - chrześcijańskiej kulturze, w naszej kulturze europejskiej, kulturze łacińskiej - są tak ważnym elementem całego systemu wartości" - oświadczył.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dot. wyremontowanych grobów powstańców, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski wyraził nadzieję, że "w momencie pojawienia się zmiany ustawowej będą one traktowane jako grobowce wojenne i nie będą zagrożone likwidacją". Zaznaczył również, że obecnie żaden z takich grobów w Warszawie nie jest zagrożony likwidacją.

Z kolei Związek Powstańców Warszawskich i Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego złożyły w ubiegłym tygodniu w Sejmie petycję o wystąpienie z inicjatywą ustawodawczą w celu zapewnienia godnej pamięci i należytej ochrony miejscom pochówku bohaterów Powstania Warszawskiego i innych bohaterów narodowych.

Jak napisano w petycji, "jedną z form zachowania pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego i innych Bohaterach Narodowych jest otoczenie odpowiednią opieką miejsc pochówku osób, które brały udział w walkach o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego. Zadaniem Państwa i wszystkich jego organów jest zapewnienie, aby groby Bohaterów Narodowych były utrzymywane w godnym stanie, a także aby nie podlegały likwidacji".(PAP)

autorzy: Marceli Sommer

msom/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL