Prawdopodobnie w 2019 r. odbędą się uroczystości wspólnych pochówków powstańców styczniowych, którzy zostali zabici przez Rosjan, a których szczątki znajdują się obecnie na Litwie - powiedział w piątek w Wilnie premier Mateusz Morawiecki.
Morawiecki, który przebywa z wizytą na Litwie, spotkał się z szefem litewskiego rządu Sauliusem Skvernelisem.
Rozmowa obu polityków dotyczyła m.in. spoczywających na terenie Litwy szczątków uczestników Powstania Styczniowego. "Pan premier poinformował mnie, że prawdopodobnie w 2019 roku odbędą się uroczystości wspólnych pochówków powstańców styczniowych, którzy zostali zabici przez Rosjan. To nasza wspólna historia, która nas łączy" - podkreślił Morawiecki na konferencji prasowej.
Szef polskiego rządu przekazał, że przedmiotem piątkowego spotkała była też kwestia umocnienia polsko-litewskiej współpracy w zakresie wymiany młodzieży, fundacji młodzieżowej polsko-litewskiej, jak również wspólnej komisji oświatowej tak, żeby rozwiązać pewne problemy. "Rozmawialiśmy też o sytuacji Polaków, obywateli Litwy, tutaj na Litwie, w jaki sposób ich sytuacja może zostać poprawiona" - powiedział Morawiecki
Przepuszcza się, że w latach 1863-1864 na zboczach Góry Zamkowej, zwanej Górą Giedymina, zostało pochowanych 21 powstańców styczniowych, w tym przywódcy powstania. Powstańcy zostali straceni na wileńskim Placu Łukiskim, a pogrzebani przez władze carskie w tajemnicy przed bliskimi i społeczeństwem.
Od dawna zakładano, że miejscem ich pochówku była Góra Giedymina, gdzie po powstaniu listopadowym w 1831 roku na rozkaz cara Mikołaja I urządzono fortecę.
W trakcie prac archeologicznych, które rozpoczęły się przed rokiem, odkryto groby, w których szczątki zostały złożone bez trumien i przesypane wapnem.
Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim, a na początku lutego - na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Objęło swym zasięgiem tereny obecnej Polski, Litwy, Białorusi i części Ukrainy. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską powstańców na jesieni 1864 roku. (PAP)
autor: Marta Rawicz
mkr/ par/