Powstanie Warszawskie

06.09.2019

Premier w 75. rocznicę śmierci o. Michała Czartoryskiego: do ostatnich chwil życia wspierał rannych powstańców

Dziś mija 75. lat od męczeńskiej śmierci kapelana AK, bł. o. Michała Czartoryskiego, który do ostatnich chwil życia wspierał rannych powstańców – napisał w piątek na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Swoim bohaterstwem pokazał, jak zło zwyciężać dobrem – podkreślił szef rządu.

W swoim wpisie na Twitterze premier przypomniał też, że bł. o. Michał Czartoryski został "zamordowany z podopiecznymi przez niemieckich oprawców".

Ojciec Michał Czartoryski urodził się 19 lutego 1897 roku w Pełkiniach koło Jarosławia. Rodzice nadali mu imiona Jan Franciszek. W 1927 roku rozpoczął dominikański nowicjat w Krakowie. W zakonie otrzymał imię Michał. W 1928 złożył śluby zakonne, a trzy lata później otrzymał święcenia kapłańskie.

CZYTAJ TAKŻE

Wybuch Powstania Warszawskiego zastał o. Michała na Powiślu. Ze względu na niemożność powrotu do klasztoru, zgłosił się do dowództwa walczącego na Powiślu III Zgrupowania AK "Konrad" i został kapelanem powstańców. Większość czasu spędzał w szpitalu zorganizowanym w piwnicach jednego z budynków, opiekując się rannymi i niosąc posługę duszpasterską.

W nocy z 5 na 6 września odziały III Zgrupowania AK "Konrad" wycofały się z Powiśla do Śródmieścia, a w szpitalu pozostali ciężko ranni żołnierze, kilka osób z personelu medycznego, cywile i o. Michał. Po wkroczeniu oddziałów niemieckich cywile oraz sanitariuszki zostali wyprowadzeni z piwnic i mogli opuścić miasto. Ojciec Michał mimo nalegań przyjaciół, aby zdjął habit i w cywilnym ubraniu wyszedł ze szpitala, pozostał z rannymi.

6 września został rozstrzelany wraz z ciężko rannymi powstańcami w szpitalnej sali. Później ich ciała wywleczono na barykadę, oblano benzyną i podpalono. Szczątki zamordowanych pochowano tymczasowo na podwórzu pobliskiego domu. Kiedy rok później przeprowadzono ekshumację zwłok w celu przeniesienia ich do wspólnego grobu powstańców na Woli, ciała o. Michała jednak nie zidentyfikowano.

Ojciec Czartoryski został beatyfikowany w 1999 roku, w gronie 108 męczenników, przez papieża Jana Pawła II. W czerwcu 2005 roku, decyzją rady miasta bł. Michał Czartoryski został ustanowiony patronem Jarosławia.(PAP)

nmk/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL