Stan wojenny

13.12.2018

Premier w Brukseli zapalił świecę pamięci o ofiarach stanu wojennego

Premier Mateusz Morawiecki, który przebywa w Brukseli na szczycie UE w sprawie Brexitu, zapalił w czwartek świecę pamięci o ofiarach stanu wojennego. W czwartek przypada 37 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 r.

"Płonąca świeca w oknie to szczególny symbol 13 grudnia - dnia w którym dla wielu czas na zawsze się zatrzymał. Pamiętajmy o wszystkich ofiarach stanu wojennego oraz ich bliskich #ŚwiatłoWolności" - napisał na Twitterze premier.

Na zdjęciu dołączonym do tekstu premier zapala świecę w oknie swojego gabinetu w siedzibie Rady Europejskiej w Brukseli na tle polskiej i unijnej flagi.

Wcześniej w czwartek, przed rozpoczęciem szczytu, unijni liderzy uczcili minutą ciszy: na wniosek prezydenta Francji Emmanuela Macrona - ofiary zamachu w Strasburgu i na wniosek Morawieckiego - ofiary komunistycznych reżimów na całym świecie.

O upamiętnieniu premier powiadomił - także na swoim koncie na Twitterze. "Posiedzenie Rady Europejskiej w 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego rozpoczęliśmy od upamiętnienia minutą ciszy ofiar komunistycznych reżimów na całym świecie. Cześć ich pamięci!#13grudnia" - napisał Morawiecki.

"Upamiętniliśmy także ofiary ataku terrorystycznego w Strasburgu. W Europie nie może być miejsca na przemoc, nienawiść, fanatyzm. Bezpieczeństwo naszych obywateli to najważniejsze zadanie Unii Europejskiej" - dodał szef polskiego rządu.

Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 r. Tego dnia od rana Polskie Radio i Telewizja Polska nadawały wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym poinformował o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu dekretem Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

W wyniku wtorkowego zamachu w Strasburgu zmarły trzy osoby, a kilkanaście zostało rannych, w tym Polak. Napastnik jest poszukiwany. Policja zidentyfikowała podejrzanego jako urodzonego w Strasburgu 29-letniego Cherifa Chekatta. Sprawca był notowany w tzw. kartotece "S", co oznacza, że mógł stanowić "zagrożenie terrorystyczne".(PAP)

autorzy: Aleksander Główczewski i Mateusz Roszak

ago/ mro/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL