XIX wiek

22.10.2014 aktualizacja 14.07.2016

Prezentacja albumu i wystawa grafik o powstaniu styczniowym

Album "Powstanie Styczniowe w europejskiej ilustracji prasowej. Grafika z Kolekcji Krzysztofa Kura" Album "Powstanie Styczniowe w europejskiej ilustracji prasowej. Grafika z Kolekcji Krzysztofa Kura"

XIX-wieczne grafiki o powstaniu styczniowym z prasy europejskiej z lat 1861-1868 i publikowane w niej ilustracje pochodzące z kolekcji Krzysztofa Kura można zobaczyć w albumie i towarzyszącej mu wystawie prezentowanej na stołecznym Zamku Królewskim.

"Trochę w sposób symboliczny zamykamy dzisiaj obchody 150-lecia powstania styczniowego wydawnictwem wyjątkowym, które porządkuje dorobek kolekcjonerski Krzysztofa Kura. Grafiki przez niego zebrane są nie tylko wyjątkowym materiałem ilustratorskim pokazującym samo powstanie, ale też doskonałym materiałem pozwalającym badać różne tropy, które pojawiały się w zrywach narodowo-wyzwoleńczych" - powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury Piotr Żuchowski podczas wtorkowej prezentacji albumu.

Przemysław Mrozowski, zastępca dyrektora Zamku Królewskiego, gdzie prezentowana jest towarzysząca albumowi wystawa podkreślił swoją radość z wydania publikacji. "Jest ona ważna, bo nie tylko przedłuży życie ekspozycji, ale znacznie poszerzy krąg jej odbiorców. Myślę, że nigdy dość przypominania o powstaniu, które choć odchodzi w przeszłość, to okrywając się patyną tym bardziej staje się mitem założycielskim naszej wolności" - podkreślił Mrozowski.

Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, które jest współwydawcą albumu przypomniał, że polska ikonografia dotycząca powstania styczniowego jest dość uboga. "Ryciny te, które można porównać z dzisiejszą fotografią prasową, są więc kapitalnym wzbogaceniem ikonografii, ukazującym zryw i rozszerzającym naszą wiedzę o tym, jak to powstanie wyglądało. Ta kolekcja też pokazuje, że powstanie funkcjonowało w świadomości europejskiej" - zaznaczył Kostro.

Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, które jest współwydawcą albumu przypomniał, że polska ikonografia dotycząca powstania styczniowego jest dość uboga. "Ryciny te, które można porównać z dzisiejszą fotografią prasową, są więc kapitalnym wzbogaceniem ikonografii, ukazującym zryw i rozszerzającym naszą wiedzę o tym, jak to powstanie wyglądało. Ta kolekcja też pokazuje, że powstanie funkcjonowało w świadomości europejskiej" - mówił.

Album "Powstanie Styczniowe w europejskiej ilustracji prasowej. Grafiki z kolekcji Krzysztofa Kura" prezentuje ponad 400 rycin z lat 1861-1868, będących znaczącą częścią zbioru Kura. Są to drzeworyty i litografie z czasopism francuskich, angielskich, włoskich i niemieckojęzycznych oraz luźne ryciny.

"Materiał uporządkowałyśmy według układu ikonograficznego z podziałem na sceny historyczne; portrety; typy oraz ubiory ludowe i wojskowe; przedstawienia symboliczne i alegoryczne oraz sceny satyryczne. Osobno zostały ujęte dwa zespoły ilustracji. Przyjęty porządek pozwolił na prześledzenie, jakie wydarzenia były ilustrowane, jakie osoby związane z powstaniem prezentowano i jak sprawa polska była pokazywana w satyrze politycznej. Można w ten sposób uchwycić też m.in. różnice w sposobie komentowania polskich wydarzeń za granicą" - mówiła współautorka albumu Anna Grochala.

Właściciel kolekcji Krzysztof Kur, który jest śpiewakiem i solistą Warszawskiej Opery Kameralnej podkreślił, że zbiór narodził się podczas jego podróży z zespołem po Europie. "Zachodziłem do każdego antykwariatu w poszukiwaniu grafik poświęconych powstaniu. Moim celem było zachowanie pamięci, bo jestem przekonany, że jesteśmy winni tym wszystkim ludziom właśnie pamięć i wdzięczność, bo mimo że powstanie upadło, to ci ludzie walczyli także o naszą wolność i niepodległość" - zaakcentował Kur.

Jak dodał, kiedy liczba rycin coraz bardziej się powiększała zaczął myśleć, że warto zaprezentować je na wystawie. "A teraz dzięki temu albumowi, nawet jeżeli coś się stanie z kolekcją, można będzie ją oglądać na kartach tego albumu" - powiedział Kur. Przyznał też, że jego marzeniem jest, by kolekcja znalazła jakieś miejsce do stałej ekspozycji.

Każdą z grafik opatrzono szczegółową informacją o prezentowanym wydarzeniu, miejscu i samym eksponacie. W publikacji znalazły się też szczegółowe opracowania, biogramy autorów ilustracji, bibliografia i indeks ilustracji w czasopismach. Wydawnictwo wstępem opatrzyła minister kultury Małgorzata Omilanowska.

Wystawa prezentująca ponad 250 rycin z kolekcji Krzysztofa Kura ma być prezentowana na Zamku Królewskim do 26 października. (PAP)

akn/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL