Na koniec oficjalnej wizyty w Bułgarii prezydent Andrzej Duda odwiedził ze swoim odpowiednikiem Rumenem Radewem wystawę „Ojcowie Niepodległości” w Instytucie Polskim. Prezydenci podkreślili, że wspólne dążenie do niepodległości pokazuje bliskość losów Polski i Bułgarii.
Obecność bułgarskiego prezydenta na wystawie pokazuje bliskość narodów Polski i Bułgarii, ich historii, ich wspólnego dążenia do niepodległości - powiedział Andrzej Duda. Szef polskiego państwa przypomniał, że dowodem tego są trzy odnotowywane w tym roku niezwykle ważne rocznice: stulecia niepodległości Polski, 140-lecia wyzwolenia Bułgarii od niewoli tureckiej oraz 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Bułgarią.
Duda przypomniał, że Bułgaria była jednym z pierwszych państw, które uznały Polskę zaraz po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Zbieżność losów narodów Polski i Bułgarii pokazuje, jak dobrze rozumieją one, co oznacza mieć wolną i niezależną ojczyznę – podkreślił.
Według prezydenta Radewa Polska miała swoją trudną historię, była zniszczona, ale zmartwychwstawała, dlatego tak ceni swoją niepodległość. "Nie przypadkiem Polaków nazywano narodem wolnych ludzi. To ciągłe dążenie Polski do wolności stało się źródłem jej współczesnych sukcesów" – podkreślił.
Radew przypomniał, że Bułgarzy cenią każdą kroplę krwi przelaną za ich wolność. Nieraz w historii Polacy przelewali krew za wolność Bułgarii – od czasów króla Władysława Warneńczyka do wojny o wyzwolenie Bułgarii od tureckiej niewoli. "I jeżeli dzisiaj nasze stosunki pogłębiają się, to jest tak, ponieważ mają głębokie korzenie historyczne i kulturowe oraz wspólne wartości" - mówił. "Dzisiaj Polska daje nam nadzieję jako kraj, który jako pierwszy z dawnego bloku wschodniego zdecydowanie wkroczył do grona 25 najbardziej rozwiniętych gospodarek świata" - podkreślił Radew.
Wystawa "Ojcowie niepodległości" przedstawia sylwetki sześciu polskich polityków, mających największe zasługi dla osiągnięcia niepodległości kraju: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Wojciecha Korfantego. Z okazji 100-lecia niepodległości Instytut Polski w Sofii zrealizował w stolicy i na prowincji ponad 40 projektów poświęconych rocznicy - poinformował dyrektor placówki Jarosław Godun.
Przed odwiedzeniem wystawy Andrzej Duda rozmawiał z bułgarskim premierem Bojko Borisowem. Politycy podkreślili bardzo dobry stan stosunków dwustronnych oraz to, że podzielają wspólne stanowisko w sprawie roli unijnej polityki spójności i wspólnej polityki rolnej, mających ogromne znaczenie dla UE i będących instrumentem jej rozwoju - poinformowały służby prasowe bułgarskiego rządu.
Duda i Borisow wyrazili zaniepokojenie napięciem między Ukrainą a Rosją w związku z incydentem w Cieśninie Kerczeńskiej. "W naszym wspólnym interesie jest przezwyciężenie tego napięcia poprzez dialog" – oświadczył Borisow.
Wcześniej, po rozmowie z Radewem Andrzej Duda powiedział, że jeżeli w sprawie konfliktu między Ukrainą a Rosją będą zgłaszane międzynarodowe inicjatywy dotyczące rozszerzenia sankcji wobec Rosji, Polska na pewno będzie się w nie włączała.
Z Sofii Marceli Sommer, Ewgenia Manołowa (PAP)
msom/ man/ cyk/ mc/