Prezydenci Polski Andrzej Duda i Izraela Reuven Riwlin 12 kwietnia wezmą udział w Marszu Żywych na terenie b. niemieckiego obozu Auschwitz. Prezydenci uzgodnili wspólny udział w tej uroczystości w grudniu podczas rozmowy telefonicznej - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
"W połowie grudnia ubiegłego roku odbyła się rozmowa obu prezydentów i wtedy uzgodnili oni też wspólne uczestnictwo w Marszu Żywych w KL Auschwitz" - powiedział PAP w poniedziałek szef gabinetu prezydenta RP.
Szczerski poinformował, że zgodnie z grudniowymi ustaleniami po uroczystościach w Auschwitz odbędą się w Oświęcimiu rozmowy obu prezydentów.
Zaznaczył, że plany kwietniowych uroczystości w Auschwitz będą jednym z tematów jego rozmowy z ambasador Izrael w Polsce Anną Azari, która jest zaplanowana na poniedziałek na godz. 18.
Marsz Żywych przejdzie trzykilometrowym szlakiem od bramy głównej byłego niemieckiego obozu Auschwitz I do byłego Auschwitz II-Birkenau, gdzie przy ruinach największych krematoriów odbędzie się ceremonia upamiętniająca ofiary Zagłady. W tym roku wydarzenie przypada w 30. rocznicę pierwszego marszu.
Uroczystość tradycyjnie przypada w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom Ha-Szoa), którego data w kalendarzu gregoriańskim jest ruchoma. W tym roku odbędzie się ona 12 kwietnia.
Marsz Żywych to przedsięwzięcie edukacyjne, pod auspicjami którego Żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca Zagłady, które Niemcy utworzyli podczas wojny na okupowanych ziemiach polskich. Poznają również historię polskich Żydów. Spotykają się m.in. z rówieśnikami i polskimi Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata. Przemarsz między byłymi obozami w święto Yom Ha-Szoa jest kulminacją wydarzenia.
Pierwszy Marsz odbył się w 1988 r. Kolejne szły co dwa lata, a od 1996 r. rokrocznie. W najliczniejszym uczestniczyło 20 tys. osób, w tym delegacje z prawie 50 krajów. W marszach szli m.in. prezydenci Polski, Izraela i Węgier, a także premierzy, nobliści i duchowni różnych wyznań.
Od 1988 r. do teraz uczestniczyło w nich 260 tys. osób z ponad 50 krajów.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. (PAP)
autor: Marzena Kozłowska
mzk/ par/