Polacy na frontach II wojny światowej

13.05.2014 aktualizacja 14.07.2016

Prezydent: Bitwa pod Monte Cassino na ziemi włoskiej, ale o polską wolność

Bitwa pod Monte Cassino była bitwą na ziemi włoskiej, ale o polską wolność, zapowiedzią końca wojny - powiedział we wtorek prezydent Bronisław Komorowski. Jak mówił, wciąż toczy się dyskusja, w jakiej mierze powinniśmy świętować zakończenie II wojny światowej.

Prezydent wziął udział w uroczystościach przy Pomniku Bitwy o Monte Cassino przy Ogrodzie Krasińskich w Warszawie z okazji 70. rocznicy bitwy.

"Bitwa pod Monte Cassino była już zwiastunką zakończenia drugiej wojny światowej, była zapowiedzią zwycięstwa świata aliantów nad hitleryzmem, Niemcami hitlerowskimi, pokonania wroga, który rozpoczął wojnę tutaj, na polskiej ziemi" - podkreślił Komorowski.

Jak zaznaczył, "siłą rzeczy myślimy więc o losie polskim (...) z goryczą myślimy, że w jakiejś mierze minęła nas pełna satysfakcja, radość z zakończenia drugiej wojny światowej".

Prezydent podkreślił, że wciąż toczy się dyskusja, w jakiej mierze powinniśmy pamiętać i świętować zakończenie II wojny światowej. Według Komorowskiego w maju 1944 r. triumfowano nad Niemcami, ale jednocześnie "wszyscy wiedzieliśmy i wiemy dzisiaj, że rozpoczynał się nowy dramatyczny okres w dziejach narodu". Przypomniał, że wieloletnie zmagania Polaków od września 1939 r. do maja 1944 r. "nie przyniosły pełnej wolności i niepodległości, lecz świat ograniczeń, braku suwerenności, nowej fali represji".

Bitwa pod Monte Cassino, nazywana także "bitwą o Rzym", trwała od 17 stycznia do 19 maja 1944 r. i składała się właściwie z czterech bitew między wojskami alianckimi a Niemcami. W szeregach aliantów walczył Francuski Korpus Ekspedycyjny, 2. Korpus Polski pod dowództwem gen. Władysława Andersa oraz brytyjska 78. Dywizja.

18 maja 1944 r. po niezwykle zaciętych walkach 2. Korpus Polski dowodzony przez gen. Andersa zdobył wzgórze Monte Cassino wraz ze znajdującym się nad nim klasztorem. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych. Kilka dni po zdobyciu Monte Cassino wojska alianckie przełamały linię Gustawa na całym pasie natarcia. 4 czerwca 1944 r. do Rzymu wkroczyły oddziały amerykańskie.(PAP)

mce/ akn/ mjs/ mlu/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL