Chciałbym, abyście odwiedzając Polskę czuli się w niej jak u siebie - mówił w niedzielę prezydent Andrzej Duda podczas spotkania w Oslo z norweską Polonią. Prezydent wręczył też odznaczenia państwowe zasłużonym działaczom polonijnym.
Prezydent z pierwszą damą przylecieli do Norwegii w niedzielę po południu. W poniedziałek ceremonią powitania Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy przez króla Norwegii Haralda V i królową Norwegii Sonję przed Pałacem Królewskim w Oslo rozpocznie się oficjalna część wizyty.
W niedzielę po południu, tuż po przylocie, prezydent i pierwsza dama spotkali się w polskiej ambasadzie w Oslo z Polonią. Andrzej Duda podkreślił, że składa wizytę w Norwegii, by "nadać jeszcze większy rozmach relacjom polsko-norweskim". Jak mówił, podczas wizyty spotka się z królem Haraldem V i premier Erną Solberg.
"Będziemy rozmawiali o przyszłej współpracy w zakresie energetyki, budownictwa, współpracy wojskowej, naukowej, nowych technologii; o tym wszystkim, co jest ważne dla rozwoju współczesnej gospodarki i bezpieczeństwa" - mówił prezydent.
Prezydent podziękował Polonii za prowadzenie polskich szkół i uczenie młodzieży języka polskiego. "Obiecuję, że będę rozmawiał z władzami norweskimi także o tym, żeby ułatwić możliwości nauczania języka polskiego tutaj w Norwegii" - powiedział.
Przypomniał, że złożył w Sejmie projekt ustawy, która - jak mówił - zrównuje status uczniów szkół polskich poza granicami kraju ze statusem uczniów w Polsce, m.in. przyznając im prawo do legitymacji szkolnej uprawniającej do zniżki na przejazdy środkami transportu publicznego w Polsce.
"Wierzę, że Polska młodzież będzie odwiedzała swoją ojczyznę. Może to nie jest wiele (złożony w Sejmie projekt - PAP), ale to pewien symbol tego, że kiedy przyjeżdżacie do Polski, to jesteście także u siebie. Chciałbym, abyście to czuli" - podkreślił Andrzej Duda. Poinformował, że w Kancelarii Prezydenta trwają prace nad rozwiązaniami dotyczącymi nauczycieli polonijnych.
Andrzej Duda zaznaczył, że dowiedział się o powstaniu związku zawodowego Solidarność w Norwegii. "Niech to będzie swoisty oddział naszej Solidarności, Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego pierwszego w krajach komunistycznych, dzięki któremu komuna została pokonana, bo był wielkim ruchem społecznym, ruchem robotniczym i dbał o prawa pracowników i dba nadal" - mówił.
Prezydent wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym działaczom polonijnym. Ordery przyznano "za wybitne zasługi na rzecz środowisk polonijnych, krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowych".
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczona została Elżbieta Borgso. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: Bogdan Kulas, Hanna Matras-Sand oraz Grażyna Zagierska.
Prezydent przyznał też Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej obywatelowi Norwegii Haraldowi Lydersenowi; odbierze on odznaczenie w poniedziałek z rąk ambasadora Polski w Królestwie Norwegii Stefana Czmura.
Jak mówił prezydent, według statystyk w Norwegii przebywa obecnie ok. 100 tys. zarejestrowanych obywateli polskich; szacunki nieoficjalne wskazują nawet na 120 tys.
Prezydent Andrzej Duda podczas czterodniowej wizyty w Norwegii spotka się z królem Haraldem V i premier Erną Solberg. Odbędzie też rozmowy w bazie Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych w Reitan i wygłosi wykład w Norweskim Instytucie Noblowskim. Ponadto odwiedzi groby polskich żołnierzy, jeńców wojennych i cywilnych ofiar wojny w Hakvik i złoży tam kwiaty.
Z Oslo Marzena Kozłowska (PAP)
mzk/ mc/