Europa i świat po 1989 roku

15.02.2018

Prezydent Duda rozpoczął wizytę na Litwie

Prezydent Andrzej Duda przybył w czwartek z trzydniową wizytą na Litwę. Weźmie udział w obchodach 100. rocznicy odbudowy państwa litewskiego, będzie też rozmawiał z prezydent Dalią Grybauskaite o prawach Polaków na Litwie i współpracy w ramach UE i NATO.

Duda rozpocznie wizytę na Litwie od spotkania w Domu Kultury Polskiej w Wilnie z przedstawicielami Polaków, gdzie wręczy zasłużonym działaczom polonijnym odznaczenia państwowe. W czwartkowym spotkaniu weźmie udział także pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

W piątek rano prezydent RP będzie rozmawiał z przedstawicielami polskiego biznesu na Litwie.

Następnie para prezydencka weźmie udział w obchodach 100. rocznicy odbudowy Państwa Litewskiego, które rozpoczną się ceremonią podniesienia flag narodowych trzech Państw Bałtyckich. Później z tej okazji w Katedrze Wileńskiej zostanie odprawiona msza, a wieczorem odbędzie się uroczysty koncert w Narodowym Teatrze Opery i Baletu.

Na piątkowe popołudnie zaplanowano także spotkanie prezydenta Dudy z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Według szefa gabinetu prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego prezydenci będą rozmawiali m.in. o założeniach umowy koalicyjnej chadecji (CDU/CSU) z socjaldemokratami (SPD) oraz o kierunkach polityki niemieckiej, które zostały w niej zawarte. "Warto, by prezydenci porozmawiali o tym, co utworzenie nowego rządu w Niemczech oznacza dla dynamiki dyskusji o reformie UE, co oznacza dla stanu i potrzeb polityki polsko-niemieckiej na Wschodzie, co oznacza dla dyskusji o relacjach dwustronnych w kontekście historycznym" - powiedział Szczerski.

W sobotę odbędzie się robocza wizyta państwowa na Litwie, która rozpocznie się od powitania polskiego prezydenta przez prezydent Litwy Dalię Grybauskaite. Najpierw Duda i Grybauskaite odbędą rozmowę "w cztery oczy", po czym zaplanowano rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem obojga prezydentów.

W obecności szefów obu państw zostanie też podpisana umowa dotycząca potwierdzenia uznania wspólnej granicy. Następnie Duda i Grybauskaite spotkają się z mediami.

Po południu prezydent RP złoży wieniec na Cmentarzu na Rossie przy Mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie jest pochowane serce marszałka Józefa Piłsudskiego. Duda spotka się też z przedstawicielami ZHP na Litwie i Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej.

Z Wilna Marzena Kozłowska (PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ cyk/ ap/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL