XIX wiek

22.01.2018

Prezydent A. Duda złożył wieniec pod pomnikiem Romualda Traugutta w Ciechocinku

 Wystawa stała pt. "Niepodległa. Ojcowie Niepodległości" w Dworku Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Ciechocinku, przed oficjalnym otwarciem. Fot. PAP/T. Żmijewski Wystawa stała pt. "Niepodległa. Ojcowie Niepodległości" w Dworku Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Ciechocinku, przed oficjalnym otwarciem. Fot. PAP/T. Żmijewski

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek, w 155. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, złożył wieniec pod pomnikiem upamiętniającym przywódcę tego patriotycznego zrywu Romualda Traugutta w Parku Zdrojowym w Ciechocinku (Kujawsko-Pomorskie).

Podczas składania wieńca obecni byli m.in. wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, parlamentarzyści, władze lokalne oraz ponad 100 mieszkańców i kuracjuszy.

Obecny pomnik Traugutta jest już drugim w tym miejscu; pierwszy, odsłonięty 18 sierpnia 1929 r., został zniszczony przez hitlerowców. Idea pomnika zrodziła się w lipcu 1928 r. podczas wizyty w kurorcie córki przywódcy powstania Anny Juszkiewiczowej. Zawiązany został komitet budowy pomnika, zebrano datki, m.in. 100 zł ofiarował marszałek Józef Piłsudski. Na masywnym, kamiennym cokole wyrzeźbione zostało popiersie bohatera, a poniżej umieszczono napis "Romuald Traugutt 1826-1864". Na wierzchołku cokołu znalazł się orzeł z rozpostartymi skrzydłami, zrywający się do lotu.

Po wojnie pomnik odbudowano w zmienionej formie; został odsłonięty w maju 1945 r. Na cokole w kształcie kolumny umieszczono orła podobnego do przedwojennego pierwowzoru, a na postawie cokołu znalazła się tablica "Romualdowi Trauguttowi 1826-1864". Nie odtworzono wizerunku Traugutta.

Z Parku Zdrojowego Andrzej Duda udał się do dworku prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, gdzie wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą weźmie udział w otwarciu wystawy "Niepodległa. Ojcowie Niepodległości".

Historia dworku w Ciechocinku sięga czerwca 1932 r., kiedy ówczesny prezydent Ignacy Mościcki przyjechał do kurortu na otwarcie nowo wybudowanego kąpieliska, a następnie przez miesiąc wypoczywał w "Domu Zdrojowym". Wówczas zrodziła się myśl, żeby zbudować dworek przeznaczony na rezydencję głowy państwa. Wybudowano piętrowy dworek w stylu neoklasycystycznym, ale Mościcki nie miał okazji z niego skorzystać. W latach 1933-1939 zatrzymywali się w nim wysocy urzędnicy państwowi.

Dworek w czasie wojny był siedzibą gestapo. Po wojnie budynek przechodził różne koleje losu i zmieniały się jego funkcje, w latach 1952-1956 należał Kancelarii Rady Państwa, później został przekazany uzdrowisku i przeznaczony na ośrodek naukowo-badawczy Akademii Medycznej w Warszawie, w 1967 r. przejęła go WRN w Bydgoszczy, a w 1975 r. po reformie administracyjnej - WRN we Włocławku. Na początku lat 80. dworek znalazł się w gestii władz Ciechocinka i urządzono w nim przedszkole.

W 2001 r. przedszkole zostało przeniesione do nowego budynku, a Rada Miasta Ciechocinka zwróciła się prezydenta RP z propozycją przywrócenia dworkowi historycznej roli. Prezydencka kancelaria przejęła obiekt jako darowiznę i odrestaurowała go. Dworek został oficjalnie otwarty 2 maja 2003 r. Obecnie pełni funkcję ośrodka informacyjno-edukacyjnego, są w nim organizowane wystawy i spotkania.

Wystawa "Niepodległa. Ojcowie niepodległości" opowiada o wybitnych Polakach - mężach stanu, przywódcach politycznych, społecznych i wojskowych, którzy doprowadzili swoją działalnością do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. W dworku zaprezentowano wizerunki m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Józefa Hallera czy Kazimierza Sosnkowskiego. (PAP)

autorzy: Jerzy Rausz, Tomasz Więcławski

rau/ twi/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL