Europa i świat po 1989 roku

20.10.2017

Prezydent Francji planuje obchody 50. rocznicy rewolty z 1968 roku

Prezydent Francji Emmanuel Macron planuje na przyszły rok upamiętnienie wydarzeń, które miały miejsce w maju 1968 roku we Francji, ale też na świecie - poinformował w piątek Pałac Elizejski.

Pałac Elizejski chce, by uroczystości związane z rocznicą służyły do "zastanowienia się nad tą chwilą i do wyciągnięcia z niej lekcji". O planach rządu dotyczących obchodów napisał też "L'Opinion".

Dziennik zauważa, że skoro Macron urodził się dziewięć lat po 1968 roku, to może "obiektywnie podejść" do wydarzeń, które miały miejsce w tym roku, podczas gdy jego poprzednicy mieli w tej sprawie stanowiska "raczej określone", zwłaszcza jeśli chodzi o rewoltę we Francji.

"L'Opinion" przypomina, że były prezydent Nicolas Sarkozy wzywał podczas kampanii wyborczej w 2007 roku do "zlikwidowania raz na zawsze spuścizny maja '68", która - w jego opinii - narzucała "intelektualny i moralny relatywizm", niszczyła wartości moralne oraz społeczną hierarchię.

Poprzednik Macrona, prezydent Francois Hollande bronił ruchu studenckiego, jego zdaniem wyrażającego "aspiracje młodzieży", i ludzi, którzy "już w tym czasie uważali, że inny świat był możliwy".

"L’Opinion" zauważa, że były eurodeputowany Daniel Cohn-Bendit, jeden z przywódców ruchu studenckiego we Francji w maju 1968, jest bliskim przyjacielem Macrona i podziela jego poglądy na temat Europy.

Według dziennika Pałac Elizejski chce przypomnieć - w ramach tych obchodów - o takich wydarzeniach 1968 roku jak Praska Wiosna, demonstracje antywojenne w Stanach Zjednoczonych, masakra na Uniwersytecie w Meksyku (tzw. noc Tlatelolco) i ruchy studenckie w całej Europie.

Komentuje to radio RFI, które podkreśla, że wydarzenia roku 1968 nadal budzą wiele kontrowersji i bywają przedmiotem debat.

Rozgłośnia zauważa, że warto więc przy okazji kolejnej rocznicy maja '68 wyjaśnić, że „polski Marzec to nie to samo co francuski Maj, a Praska Wiosna to nie to samo, co włoski ruch studencki”.

RFI zaznacza, że wydarzenia roku 1968 to nie tylko manifestacje francuskich studentów w Dzielnicy Łacińskiej. To także ruch studencki w Japonii, Meksyku i Stanach Zjednoczonych. To były - przypomina RFI - studenckie protesty przeciwko wojnie w Wietnamie, imperializmowi amerykańskiemu i sowieckiemu, przeciwko staremu porządkowi na świecie.

RFI podkreśla, że tak naprawdę kontestacja ówczesnego ładu nie zaczęła się ani w maju, ani nawet nie w roku 1968, ani też we Francji - rozwijała się od połowy lat 60. i trwała jeszcze w latach 70., kiedy to nowym ruchom społecznym udało się zmienić w istotny sposób wiele społeczeństw.

Z Paryża Joanna Gołębiowska (PAP)

jgo/ fit/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL