Polska po 1989 roku

12.04.2018

Prezydent Izraela: żądamy, aby Polska była odpowiedzialna za pełne badanie o Holokauście

Prezydent Izraela Reuven Riwlin podczas wspólnego oświadczenia dla mediów po spotkaniu z prezydentem RP w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Fot. PAP/A. Grygiel Prezydent Izraela Reuven Riwlin podczas wspólnego oświadczenia dla mediów po spotkaniu z prezydentem RP w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Fot. PAP/A. Grygiel

Pomimo wyjątkowej relacji w Polsce i narodu żydowskiego, który tutaj powstał, żądamy aby Polska była odpowiedzialna za pełne badanie o Holokauście - powiedział w czwartek prezydent Izraela Reuven Riwlin po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Oświęcimiu.

Prezydenci Polski Andrzej Duda i Izraela Reuven Riwlin w czwartek wezmą udział w Marszu Żywych. Przed południem Duda i Riwlin spotkali się w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

Prezydent Izraela podkreślił, że Polska była kolebką kultury żydowskiej. "Niestety również stała się największym cmentarzem żydowskim" - zaznaczył.

Jak dodał, Izrael śledzi z bliska to, co się dzieje w Polsce. "Mamy pełen szacunek tego rachunku sumienia, które społeczeństwo polskie przeżyło, ale mamy również niezgodę, głęboką niezgodę, o której już mówiłem wcześniej w rozmowie z panem prezydentem, gdzie wyjaśnialiśmy własne stanowiska - ja swoje i pan prezydent swoje" - podkreślił prezydent Izraela.

"Pomimo tej wyjątkowej relacji w Polsce i narodu żydowskiego, który tutaj powstał żądamy, żeby Polska była odpowiedzialna za pełne badanie o Holokauście" - oświadczył Riwlin. "Gdy pan mówił panie prezydencie o różnych wydarzeniach w okresie Zagłady, tak, było porozumienie między naszymi państwami i tak powinno być" - podkreślił.

Ważne, by Żydzi i Izraelczycy poznali żydowską historię Polski, by młodzi i starsi Polacy uczyli się o tym, co wydarzyło się tu w okresie drugiej wojny światowej - powiedział prezydent Izraela Reuven Riwlin.

Marsz Żywych to świadectwo że pamiętamy i dbamy o tych, którzy zginęli – wskazał.

"Ważne by Żydzi i Izraelczycy poznali żydowską historię Polski, ważne by młodzi i starsi z Polski nauczyli się tego, co wydarzyło się tutaj w okresie drugiej wojny światowej" – powiedział prezydent Izraela.

"Dziękuję, że zgodził się pan, panie prezydencie, razem z nami uczestniczyć w tym Marszu Żywych; Marszu Żywych, którym chcę powiedzieć do tych wszystkich, którzy zginęli, do Żydów: +zobaczcie, państwo żydowskie jest tutaj, dba o was, wszyscy jesteśmy z wami+" – dodał Riwlin. (PAP)

ero/ par/

ktl/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL