Polacy na frontach II wojny światowej

18.05.2014 aktualizacja 14.07.2016

Prezydent Komorowski: z wdzięcznością myślimy o bohaterach Monte Cassino

W 70. rocznicę zwycięskiej Bitwy o Monte Cassino są przy Was serca całej Polski. Z wdzięcznością myślimy o naszych bohaterach, którzy tak ofiarnie przelewali żołnierską krew za Ojczyznę - napisał do kombatantów prezydent Bronisław Komorowski.

Na polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino odbyły się w niedzielę uroczystości 70. rocznicy zakończenia bitwy. Przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP Waldemar Strzałkowski po uroczystościach odczytał list prezydenta Bronisława Komorowskiego do kombatantów.

Wacław Pruchnicki został odznaczony w imieniu prezydenta Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

"W czasie wojny służyliście z myślą, że Polska wyjdzie z niej wolna, suwerenna i demokratyczna. Stało się inaczej. Bezlitosnym werdyktem wielkich mocarstw zamieniono nasz kraj w satelitę sowieckiego imperium" - czytamy w liście prezydenta.

"Narodowi odebrano suwerenność, ale nikt nie był w stanie odebrać mu tego depozytu wolności, jakim była pamięć o Waszych bitewnych zasługach. Do tego depozytu odwołało się pokolenie Waszych Córek i Synów, tworząc wielki wolnościowy ruch +Solidarność+".

"W 1989 roku, 25 lat temu Polska znów stała się Państwem niepodległym, stanowiącym o własnej tożsamości. Jest w tym i Wasza zasługa, i za to, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, bardzo Państwu dziękuję" - napisał Komorowski

W niedzielnej uroczystości na Monte Cassino uczestniczyło 53 żyjących uczestników bitwy. Delegacji polskiej przewodniczył premier Donald Tusk z małżonką. (PAP)

awy/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL