Prezydent Bronisław Komorowski odwiedzi m.in. Niemcy, Czechy, Słowację oraz Węgry w ramach obchodów 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów - poinformowała kancelaria prezydenta. W Warszawie 4 czerwca odbędą się uroczystości centralne z udziałem przywódców innych państw.
Na obchody do Polski prezydent Bronisław Komorowski zaprosił m.in. prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamę. Pod koniec marca Komorowski mówił, że zaproszenie zostało przyjęte "z zainteresowaniem", ale nie otrzymał jeszcze odpowiedzi potwierdzającej przyjazd Obamy.
Na uroczystości do Warszawy zaproszeni zostali też przywódcy państw Europy Zachodniej i liderzy krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Według nieoficjalnych informacji PAP, do Polski z okazji 25. rocznicy wyborów 4 czerwca zaproszono także sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna.
W piątek kancelaria prezydenta poinformowała, że obchody 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów będą miały też wymiar międzynarodowy - w ramach uroczystości jubileuszowych prezydent odwiedzi m.in. Niemcy, Czechy, Słowację oraz Węgry.
Z okazji 25 lat wolności w całym kraju organizowane będą koncerty, wystawy, konferencje naukowe, imprezy sportowe, konkursy. Wiele z nich zostało objętych patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego "25-lecie Wolności". Do obchodów włączył się także m.in. Narodowy Bank Polski, który z tej okazji ogłosił emisję jubileuszowej monety 5 zł "Odkryj Polskę – 25 lat wolności".
Kancelaria prezydenta zwraca też uwagę, że oprócz inicjatyw ogólnopolskich przygotowywanych jest także wiele wydarzeń lokalnych.
W szczecińskiej Operze na Zamku 4 czerwca odbędzie się spektakl "Dla Niepodległej". 6 czerwca na scenie Filharmonii Bydgoskiej podczas uroczystego koncertu wystąpią artyści z Polski i Niemiec. W Chorzowie w czerwcu odbędą się imprezy sportowe i kulturalne – "Czerwiec Wolności w Parku Śląskim", m.in. Festiwal Biegowy "Bieganie to Wolność", plenerowe pokazy filmów polskich oraz Koncert Wolności - informuje prezydencka kancelaria.
W ramach obchodów 25-lecia wolności zaplanowano również konferencje naukowe oraz fora specjalistów, m.in. w Warszawie i we Wrocławiu, często połączone z wręczeniem wyróżnień w rocznicę przemian ustrojowych i gospodarczych. Odbędą się m.in. "Wrocław Global Forum 2014", warszawska konferencja "Poland Transformed", Warsaw Forum 2014.
W Poznaniu w czerwcu odbędzie się II Powszechna Wystawa Krajowa, w ramach której planowana jest publikacja związana z 25-leciem, gala Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP oraz konkurs "Ćwierćwiecze wielkopolskiego biznesu".
W Gdańsku natomiast w ostatni weekend sierpnia nastąpi uroczyste otwarcie Europejskiego Centrum Solidarności - podkreśla kancelaria.
Informuje ponadto, że 4 czerwca zainaugurowany zostanie ogólnopolski projekt pod nazwą "Szlak Solidarności". Inicjatywa ma na celu wskazanie, opisanie oraz przedstawienie w formie multimedialnej miejsc związanych z powojenną historią ruchów wolnościowych, ze szczególnym uwzględnieniem Solidarności.
Kancelaria przypomina też, że w sobotę - 5 kwietnia - mija rocznica zakończenia obrad Okrągłego Stołu. "Był to niezwykle ważny etap na drodze do wolności, a proces odzyskiwania wolności dokonał się w wyniku decyzji Polaków w wyborach 4 czerwca 1989 roku. W toku negocjacji przy Okrągłym Stole ustalono termin pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu" - podkreśliła Kancelaria.
Zaznaczyła, że wybory 4 czerwca 1989 roku stały się przełomowym wydarzeniem, które zapoczątkowało zmiany systemu politycznego, a w konsekwencji upadek komunizmu w Polsce i w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. (PAP)
sdd/ eaw/ jra/