Stalinizm

31.03.2018

Prezydent odwiedził pułkownika Tadeusza Bieńkowicza ps. Rączy

Prezydent Andrzej Duda odwiedził w sobotę w Węgrzcach pod Krakowem pułkownika Tadeusza Bieńkowicza ps. Rączy, "niezłomnego żołnierza okręgu nowogródzkiego Armii Krajowej, więzionego i skazanego przez komunistyczne władze na karę śmierci" - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Kancelaria Prezydenta zaznaczyła, że spotkanie miało miejsce na nieco ponad dwa tygodnie przed 95. urodzinami płk. Bieńkowicza.

Jak wskazano, płk. Bieńkowicz, "pomimo choroby, wspiera proces poszukiwań żołnierzy niezłomnych". "Został obdarzony wyjątkową sympatią ze strony grupy wolontariuszy zaangażowanych w prace poszukiwawcze na warszawskiej +Łączce+, którzy utrzymują z nim regularny kontakt" - dodano. Przedstawiciele wolontariuszy towarzyszyli pułkownikowi "Rączemu" w trakcie wizyty prezydenta.

Prezydentowi towarzyszył podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.

Postanowieniem prezydenta z 16 lipca 2016 roku płk. Tadeusz Bieńkowicz ps. Rączy został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Tadeusz Bieńkowicz ps. Rączy po wojnie działał w podziemiu niepodległościowym. Po aresztowaniu w 1950 r., był poddawany kilkumiesięcznym torturom. Wyszedł z więzienia w 1956 r. i nadal był szykanowany jako działacz kombatancki - pomimo zakazu - w czasie spotkań z młodzieżą szerzył wiedzę o zbrodni katyńskiej i działalności Armii Krajowej, ze szczególnym uwzględnieniem Kresów.

Od początku lat 90. uczestniczy w uroczystościach patriotycznych w kraju i zagranicą. Upamiętnia miejsca walk AK na Kresach i pomaga byłym żołnierzom. (PAP)

autor: Anna Tustanowska

amt/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL