Kultura i sztuka po 1989 roku

15.12.2016

Prezydent Poznania: miasto upamiętni Bohdana Smolenia

Poznań upamiętni Bohdana Smolenia, artystę jednoznacznie kojarzącego się z tym miastem – zapowiedział prezydent stolicy Wielkopolski Jacek Jaśkowiak. Legenda polskiego kabaretu, aktor i satyryk zmarł w czwartek w wieku 69 lat.

Jaśkowiak powiedział, że miasto porozumie się w kwestii upamiętnienia artysty z jego bliskimi. "Chciałbym to zrobić, bo to wielka postać, także mi osobiście bliska" – podkreślił.

Bohdan Smoleń należał do artystów najmocniej kojarzonych ze stolicą Wielkopolski. Największą popularność zdobył występując w poznańskim kabarecie Tey, u boku Zenona Laskowika. Kabaret Tey wraz z duetem Laskowik-Smoleń był w latach 70. i 80. ub. wieku jednym z symboli miasta.

"Skecze kabaretu Tey pokazywały paradoksy socjalizmu. Bohdan Smoleń, podobnie jak inni wielcy twórcy kultury, miał wielki wpływ na postrzeganie PRL-u i na rozumienie tego, co się wtedy działo” – powiedział w czwartek prezydent Jaśkowiak.

"Otwarte miasto to miasto, które bardzo zyskuje. Smoleń pochodził przecież z Bielska-Białej, miał duży udział w tworzeniu kabaretu Pod Budą, ale jednak związał się z Poznaniem i Poznań wiele mu zawdzięcza" – stwierdził.

Jaśkowiak przypomniał też wieloletnią pracę charytatywną Bohdana Smolenia. "Jego fundacja jest przykładem na to, jak przez wiele lat można służyć ludziom" – powiedział.

Bohdan Smoleń urodził się 9 czerwca 1947 r. Ukończył Wydział Zootechniki Akademii Rolniczej w Krakowie. Był artystą kabaretowym, występował w filmach i na estradzie; młodsze pokolenia kojarzą go z rolą listonosza Edzia w serialu "Świat według Kiepskich". W 2007 roku w Baranówku pod Mosiną (Wielkopolskie) stworzył Fundację Stworzenia Pana Smolenia, prowadzącą hipoterapię dla osób niepełnosprawnych.

Artysta zmarł po długiej chorobie. (PAP)

rpo/pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL