Holokaust

30.04.2019

Prezydent uhonorował Edwarda Mosberga Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP

Edward Mosberg. Fot. PAP/J. Bednarczyk Edward Mosberg. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Prezydent Andrzej Duda nadał Edwardowi Mosbergowi, b. więźniowi nazistowskich obozów Płaszów i Mathausen, Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej - podała we wtorek Kancelaria Prezydenta. Order w imieniu prezydenta przekaże w środę minister Wojciech Kolarski.

Jak podano na stronie internetowej prezydenta, Edward Mosberg - obywatel Polski i Stanów Zjednoczonych - został uhonorowany "za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-żydowskiego dialogu, za upowszechnianie wiedzy o roli Polaków w ratowaniu Żydów".

Edward Mosberg jest jednym z ostatnich, którzy przeżyli niemieckie nazistowskie obozy Płaszów i Mathausen. Przyczynił się do pogłębienia dialogu pomiędzy Żydami i Polakami, pracuje także nad promowaniem edukacji o Holocauście na świecie, pielęgnując pamięć o Zagładzie.

W momencie wybuchu II wojny światowej miał 13 lat. Jego rodzina została wysłana do krakowskiego getta; po jego likwidacji matka trafiła do Auschwitz, gdzie została zamordowana, słuch o ojcu zaginął dużo wcześniej. Mosberga wraz z rodzeństwem zesłano do Płaszowa, a stamtąd do licznych nazistowskich obozów koncentracyjnych, m.in. Mathausen. W 1951 r. wraz z narzeczoną przybył do Nowego Jorku; obecnie mieszka w New Jersey.

Jego imię nosi odznaczenie, przyznawane przez Fundację From The Depths, za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej. W czerwcu ub.r. Edward Mosberg został odznaczony przez tę fundację za "budowanie dialogu w duchu pamięci o Holocauście". (PAP)

autorka: Daria Porycka

dap/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL