Zbrodnia wołyńska

29.08.2019

Prezydent Ukrainy zaproponuje w sobotę A. Dudzie, jak wznowić ekshumacje ofiar rzezi na Wołyniu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponuje w sobotę, podczas wizyty w Polsce, prezydentowi Andrzejowi Dudzie, jak wznowić ekshumacje ofiar rzezi na Wołyniu – pisze czwartkowa „Rzeczpospolita”.

"Choć nowy prezydent Ukrainy został wybrany już cztery miesiące temu, do Polski, najważniejszego sąsiada z UE, przyjeżdża dopiero teraz. Ale może to być wizyta przełomowa" - czytamy w "Rz". "Liczymy na nowe otwarcie, nowy etap w stosunkach Ukrainy z Polską. Z takim przesłaniem do Warszawy przylatuje prezydent Zełenski. Uważamy, że jest powód do optymizmu" – mówi „Rz” Andrij Deszczycia, ukraiński ambasador w Warszawie.

"Źródła rządowe w Kijowie wskazują przede wszystkim na przełamanie sporu o politykę historyczną, który zatruwa relacje między oboma krajami przynajmniej od czterech lat. W czasie spotkania w Pałacu Prezydenckim w sobotę Zełenski ma przedstawić bardzo konkretne propozycje w sprawie odblokowania ekshumacji ofiar rzezi Wołyńskiej. Na razie nie wiadomo, na czym dokładnie miałyby one polegać, a także czy obejmą modyfikację ustawy gloryfikującej UPA z 2015 r. Ale nasi rozmówcy zapewniają: +nie chcemy, aby współpraca w sprawie pamięci historycznej była nadal zablokowana, zależy nam na jej wznowieniu+" - piszą dziennikarze "Rz".

CZYTAJ TAKŻE

Przytaczają też swoją rozmowę z deputowaną Rady Najwyższej z partii Sługa Narodu i byłą burmistrz Rawy Ruskiej Iryną Wereszczuk - która w nowym ukraińskim parlamencie będzie członkiem komitetu "przyjaźni z Polską" - i która zapowiada, że większość w Radzie Najwyższej już ma wizję, jak poprawić stosunki z Warszawą.

"Chcemy podjąć konkretne kroki, w tym w sprawie zniesienia zakazu ekshumacji, aby doprowadzić do wyjścia ze skomplikowanej sytuacji, w jakiej znalazły się nasze relacje. Jestem przeciwna temu, by Wołodymyr Wiatrowycz nadal był prezesem ukraińskiego IPN. Z jego powodu pokłóciliśmy się z Polakami. Szykuje się wielki reset relacji z Polską" - powiedziała ukraińska deputowana "Rz". (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL