Walka o niepodległość 1914-1918

25.04.2018

Prezydent w Krośnie Odrzańskim prosił o pamięć o przodkach walczących o niepodległość

Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Krosna Odrzańskiego. Fot. PAP/L. Muszyński Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Krosna Odrzańskiego. Fot. PAP/L. Muszyński

Prezydent Andrzej Duda prosił w środę podczas wizyty w Krośnie Odrzańskim (Lubuskie) o wspominanie w roku 100-lecia niepodległości swoich przodków, którzy przyczynili się do wyzwolenia Polski spod zaborów i działali na rzecz budowania silnego państwa.

Prezydent przyjechał do Krosna Odrzańskiego, stolicy nadgranicznego powiatu w woj. lubuskim w środę po południu. W plenerowym spotkaniu z nim wzięło udział kilkuset mieszkańców.

"Proszę, żeby każda rodzina poszukała w swojej historii tych, którzy do niepodległej Rzeczypospolitej się przyczynili poprzez walkę w Legionach, poprzez obronę Polski w 20. roku, poprzez budowę Centralnego Okręgu Przemysłowego, poprzez te wszystkie działania, które zmierzały do wielkiego, silnego państwa, które odrodziło się po 123 latach zaborów" - powiedział Duda, zwracając się do mieszkańców Krosna.

"Chciałbym, żebyście państwo ich wspominali, żebyście o nich opowiadali, chciałbym, żeby tymi przodkami swoimi chwaliły się dzieci w szkole, chciałbym, żeby młodzież o tym rozmawiała" – dodał.

Prezydent przypomniał też historię Krosna Odrzańskiego. "Jak państwo wiecie, ja jestem z Krakowa. Jeżeli popatrzymy na termin lokacji miasta, to Krosno Odrzańskie jest od Krakowa starsze. To mniej więcej 1232-1238 rok, kiedy Henryk I Brodaty tej lokacji państwa miasta dokonał. Miasta, które - co chcę bardzo mocno podkreślić - było miastem piastowskim" – powiedział.

Duda przypomniał m.in., że na ziemie te po II wojnie światowej przyjechali Polacy z różnych zakątków kraju i tzw. kresów wschodnich. Podziękował mieszkańcom Krosna i ich przodkom za wkład w odbudowę i rozwijanie swojego miasta, powiatu.

"Młode pokolenia urodziły się tutaj, ale starsi urodzili się w często w zupełnie innych częściach Polski, często na tzw. kresach wschodnich, które już dzisiaj w naszym kraju nie są. Każda rodzina ma swoją historię, każda rodzina ma swoich przodków, każda rodzina ma też sowich bohaterów, którzy są bardzo często bohaterami Rzeczypospolitej, obrońcami Ojczyzny, tymi którzy odzyskali dla Polski niepodległość" – powiedział prezydent.

W spotkaniu z prezydentem na placu Unii Europejskiej wzięło udział kilkuset mieszkańców. Mogli oni wpisać się do pamiątkowej księgi 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Po wystąpieniu Andrzej Duda rozmawiał z mieszkańcami, mogli oni sobie zrobić z nim zdjęcie.

Prezydent rozmawiał także z samorządowcami z powiatu krośnieńskiego, m.in. starostą Mirosławem Glazem. Starosta, witając głowę państwa, wspomniał m.in., że do największych problemów powiatu i miasta należy trudna sytuacja finansowa niedawno reaktywowanego szpitala oraz brak obwodnicy miasta.

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że obwodnica, która - jak przypomniał - została wpisana do planu budowy dróg, powstanie w terminie. Obiecał, że będzie się w tej sprawie kontaktował z posłami z tego regionu. "Jestem przekonany, że tej sprawy uda się dopilnować" – zaznaczył prezydent.

Krosno Odrzańskie liczy ok. 12 tys. mieszkańców, gmina 17,4 tys., a powiat ponad 54 tys. Do jego najcenniejszych zabytków należą m.in. Zamek Piastowski i Kościół pw. Św. Jadwigi Śląskiej. Bogactwem gminy i powiatu krośnieńskiego jest przyroda – lasy i rzeki Odra oraz Bóbr.

W mieście znajduje się m.in. Nadodrzański Oddział Straży Granicznej obejmujący sowim zasięgiem woj. lubuskie, wielkopolskie i dolnośląskie. W sferze gospodarczej dominuje przemysł drzewny, meblarski i wytwarzający urządzenia dla branży gastronomicznej. Obecnie powstaje tam także duże centrum logistyczne związane z rynkiem internetowym.

Krosno Odrzańskie to miasto o bogatej i długiej historii. Od czasu pierwszych Piastów osada musiała bronić się przed najazdami władców niemieckich. Z uwagi na strategiczne położenie w widłach rzek Odry i Bobru w XI i XII w. osada pełniła kluczową rolę w systemie ochronnym zachodniej granicy Polski. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ mkr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL