Trzeba wzmacniać małe wspólnoty – rodzinne, czy parafialne - bez nich nie ma tej wielkiej wspólnoty jaką jest ojczyzna – mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości z okazji 550-lecia parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Zaborowie (woj. mazowieckie).
Nawiązując do 550-lecia parafii, kard. Kazimierz Nycz podkreślał w homilii: „wspominamy czasy daleko wcześniejsze niż 220 lat Archidiecezji Warszawskiej, czasy kiedy Polską rządził Kazimierz Jagiellończyk, a ta część Mazowsza aż do Wisły należała do biskupa poznańskiego”.
Dodał, że jubileusze skłaniają do refleksji nad tym, że mijające lata to życie wielu ludzi, jednostek i społeczeństw. "Każdy coś po sobie zostawia w tej historii, nie inaczej jest w tej parafii” - podkreślił.
„Razem z panem prezydentem dziękujemy za to wszystko co jest wasza historią. Dziękujemy Panu Bogu za naszą Ojczyznę, za Polskę, za samorządy które są tu reprezentowane, które w ciągu tych 25 lat wolnej Polski tyle odbudowały po tamtym trudnym okresie, że możemy dzisiaj żyć w takim kraju" - mówił duchowny.
Prezydent podkreślał w wystąpieniu, że parafia to jedna z form wspólnoty. „Bez wspólnot nie ma całości, są indywidualne losy ludzkie, indywidualne działania. Dlatego tak ważne jest, by wzmacniać wspólnotę – rodziną, parafialną i lokalną po to, aby istniała, żyła, była coraz mocniejsza i piękniejsza ta wielka wspólnota jaką stanowi ojczyzna, jaką stanowi naród” – powiedział.
Bronisław Komorowski wskazywał, że przy okazji doniosłych rocznic ludzie zastanawiają się co po nich zostanie. „Każdy z nas ogląda się wstecz co zostanie po nas. Proboszcz (zaborowskiej parafii Konstanty Kordowski wspomniał o rodzinie Izbińskich, którzy ponad 220 lat temu ufundowali kościół, dzięki któremu trwa nie tylko wspólnota parafialna ale i pamięć o dobrym uczynku” – mówił Komorowski.
„Wspólnocie parafialnej, wspólnotom rodzinnym, wspólnocie narodów jest potrzebna pamięć o rzeczach dobrych. Rzeczy złe istnieją, ale dla przyszłości ważna jest pamięć o rzeczach dobrych, o dobrych uczynkach” - dodał.
Parafia w Zaborowie powstała w 1465 roku. Z tego okresu pochodził pierwszy, drewniany kościół. Również z drewna wzniesiono kolejną świątynię w roku 1661, ufundowaną przez Zofię Kryską z Lubieńskich, kanclerzynę koronna. Kościół ten spłonął w roku 1700. Następny wybudowano w tym samym roku, a rozebrano pod koniec XVIII wieku.
Obecny kościół zbudowany w roku 1791 według projektu Hilarego Szpilowskiego ufundowali Karolina i Placyd Izbińscy. Świątynia była dwukrotnie odnawiana. Po raz pierwszy w roku 1839, a następnie w roku 1905. Konsekrowano ją ostatecznie w 1909 r. (PAP)
ago/ ktl/ ura/