Solidarność

29.12.2016

Prof. Jan Hanasz, bohater toruńskiej Solidarności - Honorowym Obywatelem Torunia

Mural w Warszawie upamiętniający podziemne Radio "Solidarność". Fot. PAP/G. Jakubowski Mural w Warszawie upamiętniający podziemne Radio "Solidarność". Fot. PAP/G. Jakubowski

Astrofizyk prof. Jan Hanasz odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Torunia podczas uroczystej sesji rady miejskiej w czwartek. "Zaszczyt, którego dostąpiłem, dedykuję moim kolegom, bo bez nich to wszystko byłoby niemożliwe" - stwierdził naukowiec.

"Honorowe obywatelstwo naszego miasta otrzymuje rodowity poznaniak, z życiowego wyboru torunianin, a z naukowej fascynacji astrofizyk – bohater toruńskiej Solidarności" - mówił w trakcie sesji przewodniczący rady miasta Marcin Czyżniewski.

Prof. Hanasz jest 11 osobą uhonorowaną najwyższym wyróżnieniem miejskim po 1989 roku.

"To człowiek idei i wartości, który potrafił walczyć o nie w najtrudniejszym okresie. Jest żywą legendą opozycji antykomunistycznej i wybitnym naukowcem. Dla mieszkańców Torunia był i jest wzorem godnym naśladowania" - podkreślił Czyżniewski.

Laudację na cześć wyróżnionego wygłosił wiceprzewodniczący rady miasta Łukasz Walkusz.

"Szczególny okres w życiu profesora Hanasza rozpoczął się wraz z wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego. Wówczas razem z Jerzym Komockim podjął skuteczną próbę organizacji druku "Toruńskiego Informatora Solidarności" - mówił Walkusz, podkreślając zasługi wyróżnionego dla działalności opozycji w latach 80. XX wieku.

"Patrzymy na niego również jako na wybitnego toruńskiego naukowca. Nieskrępowaną działalność poznawczą podjął po pamiętnym roku 1989. Dziś w swoim środowisku jest rozpoznawany jako autor wielu wartościowych publikacji. Jego nieprzeciętną wiedzą wykorzystano w latach 1996-99 w ramach polskiego eksperymentu kosmicznego na rosyjskim satelicie Interball 2" - dodał wiceprzewodniczący.

Prof. Jan Hanasz w czasach był PRL opozycjonistą i działaczem podziemnej Solidarności. W latach 1982-84 stał na czele regionalnych struktur tej organizacji. Do historii przeszedł jako jeden z twórców podziemnego radia "Solidarność" i nadajników, zakłócających emisję programów Telewizji Polskiej.

Prof. Hanasz jest astronomem, emerytowanym pracownikiem Centrum Badań Kosmicznych PAN w Toruniu i członkiem Polskiej Akademii Nauk. W czasach był PRL opozycjonistą i działaczem podziemnej Solidarności. W latach 1982-84 stał na czele regionalnych struktur tej organizacji. Do historii przeszedł jako jeden z twórców podziemnego radia "Solidarność" i nadajników, zakłócających emisję programów Telewizji Polskiej - w trakcie oficjalnych audycji na ekranie pojawiały się napisy krytykujące ówczesne władze i wzywające m.in. do bojkotu wyborów w 1985 r. Za tę działalność w 1986 r. został skazany na półtora roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Nowy honorowy obywatel podkreślał swoje sześćdziesięcioletnie związki z Toruniem.

"Tutaj studiowałem astronomię, zakochałem się, tutaj urodziły się moje dzieci i mieszkają przyjaciele. (..) Zaszczyt, którego dostąpiłem, dedykuję moim kolegom, bo bez nich to wszystko byłoby niemożliwe" - mówił Hanasz.

Prof. Hanaszowi wręczono okolicznościowy medal, dyplom z wyszczególnieniem zasług, a także numerowaną odznakę. Został wpisany do Księgi Honorowych Wyróżnień Miasta Torunia a jego portret znajdzie się w Galerii Honorowych Obywateli Miasta Torunia w ratuszu.

Po 1989 roku tytuły honorowych obywateli otrzymało dotychczas w Toruniu dziesięć osób: Wanda Szuman i prof. gen. Elżbieta Zawacka "Zo" (obie w 1992 r.), prof. Wilhelmina Iwanowska (1997), papież Jan Paweł II (1998), prof. Marian Biskup (2000), prof. Artur Hutnikiewicz (2002), o. Władysław Wołoszyn (2003), biskup Andrzej Suski (2009), Jerzy Wieczorek (2010) i dr hab. Antoni Stawikowski (2013).

Podczas sesji medal "Za zasługi dla Miasta Torunia" na wstędze, odebrał profesor Ryszard Sudziński. Wyróżniony historyk jest od lat związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika.

Tytuł "Ambasadora Toruńskiej Turystyki" trafił do Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium Toruń.

Na zakończenie sesji toast noworoczny wzniósł prezydent miasta Michał Zaleski. "Życzę wszystkim, aby rok 2017 był szczęśliwy i spokojny. Niech będzie pełen nowych i radosnych wyzwań, które będziemy z przyjemnością realizowali. Najważniejsze jest jednak to, żeby wszystkim dopisywało zdrowie" - powiedział. (PAP)

twi/pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL